Майстер-клас Ірени Голуби «Як Інший стає Ворогом. Динаміка і феномени дискусій, що поширюють жорстокість. Що може миротворець?»

13-го вересня для учасників проекту «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства» відбувся майстер-клас від Ірени Голуби: що беспосередньо стосувався процесу миротворчості. Під час великих соціальних потрясінь, що супроводжуються людськими жертвами і стражданнями, в людях виникає і розвивається жорстокість, яку вони несуть в світ і ніби заражають тих, хто навколо. У такі часи багато людей емоційно на війні. «Хто не з нами, той проти нас». Миротворців, як правило, підозрюють в зраді.

Ворожість, нетерпимість, жорстокість проявляється і розповсюджується через розмови, дискусії, які ми називатимемо «дискусією, що поширює жорстокість». Дивно, але динаміка цих словесних сутичок не залежить від теми: вона одна і та ж для сімейних суперечок і політичних дискусій. Що можуть зробити люди, аби не скотитися до бійки і зупинити інших?

Під час майстер-класу Ірена розповіла про динаміку і феномени дискусії, що поширює жорстокість, про методику зниження емоційної напруги та інші способи зупинити ескалацію нетерпимості, щоб почати пошук взаєморозуміння. Також  говорили про роботу в точці болю, про знаходження нейтральної мови, про роботу з прийняттям відмінностей і знаходження спільного. У практичній частині учасники апробували деякі техніки роботи в конфлікті, народжені у практиці психотерапевтичної роботи.

  • Про тренера майстер-класу

Ірена Голуба — психолог (МДУ), гештальт терапевт, супервізор. 33 роки практики в консультуванні, індивідуальній і парній психотерапії, супервізії. Екс-президент Латвійського Товариства Психотерапевтів та Латвійської Асоціації гештальттерапії. Волонтер. З 24-го лютого 2014-го року читала лекції, проводила тренінги та супервізії для українських колег з «психологічної допомоги Майдану» та інших волонтерських організацій, організовувала супервізійну і реабілітаційну підтримку для українських колег в Латвії. Досвід фасилітації конфліктів між колегами різних політичних поглядів і конфліктів, що виникали у волонтерських організаціях.

Ключові тези майстер-класу 

  • Війна — це не лише суспільний стан, але й стан душі. Якщо миротворець сам на війні душею своєю, то миротворча функція не спрацює. Так чи інакше він намагатиметься воювати. Якщо ви відчуваєте себе на війні, спочатку треба примирити свою душу.
  • Характерна ознака запеклої дискусії — ігнорування болю співрозмовника, яка була пред’явлена. У цей момент відбувається трансформація Чужого у Ворога. Якщо людина поділилася своїм болем та зустрів ігнорування у відповідь, співрозмовник стає ворогом, нелюдом тощо.
  • Якщо вдається зупинитися у цій точці — моменті відчуження чужого болю, до моменту проговорення останніх слів, то є шанс зробити цю розмову не настільни отруєною. Для публічної дискусії достатньо моменту сумніву у нелюдяності опонента. 
  • Миротворець має бути стабільним у своїй м’якості. У сімейній психотерапії, терапевт доводить це тим, що він працює ні на чоловіка, ні на дружину, а лише на пару. 
  • Миротворець часто буває «ловцем куль», адже ворогуючі сторони можуть об’єднатися проти нього. Краще нехай емоційно «стріляють» у мене, ніж один в одного. В цьому моменті важливо поставити уявне дзеркало та показати, що зараз є момент об’єднання. 
  • Під час публічної миротворчої дискусії дуже важлива врівноваженість та баланс. Демонструвати, що ви приділяєте однакову увагу обом сторонам конфлікту.
  • Якщо вдалося виявити центральну тему конфлікту, яка є більш загальною, то варто сфокусуватися та обговорювати саме її якомога довше та більше. Центральна тема конфлікту — те, через що болить.
  • Шлях у прірву — узагальнення, упередження, підвищення голосу. Шлях до згоди — визнання точки болю, створення безпеки, акцентування на першому моменті згоди та порозуміння. Пауза в цьому моменті.
  • Починати необхідно з тих точок, які є найбільш спільними та сформулювати точку нерозуміння іншого. 

Також Ірена присвятила окрему частину лекції тому, як спілкуватися з «тролями» та маніпуляторами. Пропонуємо вам переглянути повну версію запису вебінару за посиланням:

Подія відбулася в рамках проєкту «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства». Проєкт «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства» реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини через IFA (Інститут зовнішніх відносин) у програмі фінансування ZIVIK. У організації вебінару беруть участь також об‘єднання «Європа без кордонів», Відкритий православний університет Святої Софії-Премудрості, видавництво «Дух і Літера», Нова бібліотека Софії. 

Projekt «Religiöse Gemeinden und die Überwindung der gesellschaftlichen Polaritäten in der Ukraine» unterstützt aus Mitteln des Auswärtigen Amtes durch das IFA (Institut für Auslandsbeziehungen e.V.) im Förderprogramm ZIVIK.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *