Тези до сталого та позитивного миру в Україні

Робоча група проєкту «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства» пропонує «Тези до сталого та позитивного миру». Спираючись на ключові цінності, принципи і підходи, які є основою миробудування, ми пропонуємо послідовність заходів, важливих для встановлення сталого, позитивного миру. З «Тезами» ми звертаємося до громадянського суспільства – його активу, до громадських і релігійних організацій, а також до відповідальних представників державної влади.

Ми приймаємо різноманітність, плюральність українського суспільства як даність та цінність. Це також означає, що в суспільстві є і буде існувати різне бачення пріоритетів та шляхів до зменшення суспільної та міжособистісної поляризації і встановлення позитивного миру. Інклюзивною цінністю при цьому, є єдина демократична Україна, у своїх визнаних кордонах, що є одним із членів європейського політичного, економічного і культурного простору.  

Усі шляхи та способи утвердження миру, при можливій різниці використання послідовності кроків та інструментів його встановлення, мають бути єдині за умови   пріоритету: 

поступу України як єдиної, демократичної, правової держави з відновленим державним суверенітетом на її тимчасово окупованих територіях, де реалізуються принципи верховенство права та основоположні права і свободи людини; 

відновлюється суспільна справедливість на основі норм перехідного правосуддя та погодження принципів і послідовності компенсації, включаючи належне відшкодування завданої шкоди тим, хто потерпів від збройного конфлікту,  насильницьких дій і переміщення великої кількості осіб на нове місце проживання. 

Ми усвідомлюємо, що шлях до миру є тривалим і непростим, і не все залежить від України. Будівництво миру включає в себе зусилля, необхідні для  припинення активного протистояння. Послідовно необхідно реалізувати основні етапи миробудування – від перемир’я до примирення і позитивного миру. Кожен етап вимагає своїх засобів та терплячого докладання зусиль які держави, так і відповідальних учасників громадянського суспільства, включаючи релігійні організації.

Ми наголошуємо на цінності діалогу як універсального засобу знаходження порозуміння. Забезпечення інклюзивності процесу фасилітованого і емпатичного діалогу, в якому сторони здобувають досвід врахування різноманітності позицій та пошуку спільної платформи, є першим кроком до налагодження довіри як у мікрогрупах, так і у різних верствах українського суспільства. Для того, щоб діалог став можливим просимо всіх його потенційних учасників відмовитись від мови конфронтації, від стигматизації та дегуманізації один одного.

Ми прагнемо до того, щоб через діалог його учасники та прихильники відчули важливість розбудови простору взаємодії. Простір взаємодії, основою якого можуть бути культурні, інформаційно-просвітницькі, екологічні та інші ініціативи, які допомагають упевнитися громадянам України з різними поглядами в наявності свого спільного майбутнього. Плодом таких заходів є зростання соціальної згуртованості, поглиблення спільних цінностей та почуття громадянської ідентичності.  

Ми звертаємо увагу на важливість осмислення травматичного досвіду тих, хто пережив насильство і несправедливість, страждання мешканців регіонів, що потерпіли від агресії, військових дій та незаконної окупації; тих, хто приймає біженців і переміщених осіб; також тих, хто захищав і захищає Україну. Зусилля миробудування з необхідністю повинні включати соціальну і психологічну підтримку цих людей, які складають значну і важливу частину нашого суспільства. Ми закликаємо релігійні спільноти, для яких милосердя є ключовою цінністю і основою соціальної практики, звернути увагу на таких людей, проявити до них гостинність і співчуття.

Ми розцінюємо миротворчу діяльність релігійних громад України усіх конфесій як важливу і необхідну. Ми підтримуємо  Стратегію участі Церков і релігійних організацій у миробудуванні під гаслом: «Україна – наш спільний дім», прийняту представниками релігійних конфесій у ВРЦіРО в 2017 р. та діяльність релігійних організацій у цьому напрямі. Релігійні організації, місцеві громади, показуючи приклад прощення та примирення, можуть зробити значний внесок у розбудову позитивного миру. Ми особливо цінуємо відкритість релігійних громад до діалогу та спільної праці миробудування з іншими членами громадянського суспільства.    

Пропонована разом із Тезами Концепція у поєднанні з “Глосарієм» (словником) розкриває сутність основних понять і  принципів, а також пропонує оптимальні підходи (механізми, процедури, інструменти) миробудування в Україні на найближчі 5-10 років на основі аргументованого аналізу реальних та потенційних розділень в українському суспільстві, приділяючи особливу увагу Східно-Південним регіонам і Криму та стану релігійної спільноти України.  

Із принципами і пропозиціями, що містяться в Тезах та Концепції, звертаємось до громадських організацій, релігійних громад, в першу чергу до тих, що діють в регіонах, які потерпають від наслідків збройного конфлікту та агресії Російської Федерації – розробити план дієвих, конкретних заходів на реалізацію цих пропозицій. Зі свого боку, ми засвідчуємо свою готовність до допомоги та надати будь-яку можливу підтримку.   

ПІДТРИМАТИ:

Якщо ви підтримаєте зміст Тез, ви можете розмістити її на сайті своєї організації. 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *