Перший вебінар щодо Стратегії участі церков у миробудуванні

16.04 в рамках проєкту «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства» відбувся перший з двох запланованих вебінар, присвячений аналізу та обговоренню Стратегії участі Церков і релігійних організацій у миробудуванні «Україна — наш спільний дім». Документ був прийнятий Комісією з питань соціального служіння Всеукраїнської Ради церков і релігійних організацій 22 листопада 2017 року. Актуальність Стратегії є надзвичайно високою для сьогодення, тому зустріч мала на меті розгляд теми миробудування і конкретних кроків реалізації Стратегії.

Модератором виступив В’ячеслав Горшков. До участі у вебінарі в якості спікерів були запрошені співавтори Стратегії: 

  • священник Андрій Нагірняк — заступник голови Відділу соціального служіння УГКЦ, керівник програм МБФ Карітас України;
  • священник Ігор Шабан — голова комісії УГКЦ з міжконфесійної роботи;
  • капелан Сергій Дмитрієв — керівник Управління соціального служіння ПЦУ.

Також до діалогу доєдналися: Ганна Гуменюк (Національний координатор проекту «Об’єднуючи людей заради миру в Міжнародному благодійному фонді Карітас Україна»), прот. Георгій Коваленко (ректор ВПУ), Костянтин Сігов (філософ, директор науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера»), священик Роман Фігас (науковий співпрацівник Інституту екуменічних студій УКУ), священик Олександр Сорокін, протоієрей Богдан Огульчанський (науковий секретар ВПУ) та Юлія Тищенко (співзасновниця Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію»).

Головні тези учасників вебінару-дискусії щодо реалізації Стратегії участі Церков і релігійних організацій у миробудуванні «Україна – наш спільний дім»:

  • Священик Андрій Нагірняк про процес створення Стратегії

«Ідея створення Стратегії зародилася як один із напрямків діяльності Карітас України. Спільно з отцем Сергієм Дмитрієвим, отцем Ігорем Шабаном, паном Максимом Васіним та Ганною Гуменюк ми обговорили кроки, якими можемо рухатись у напрямку створення стратегій участі релігійних організацій у побудові миру. Перші зустрічі розпочалися ще у грудні 2016 року, де було обговорено концепцію цього документу. Учасниками стали не тільки християни, але й представники юдейских та мусульманських громад. Фактично, нам вдалося шляхом проведення зустрічей вийти на діалог та сформулювати концепцію спільного бачення та стратегічного планування миробудування. Наступним кроком стали зустрічі з представниками регіональних громад, що допомогли відчути, якою є реальна ситуація на місцях та врахувати цей досвід під час створення Стратегії.

У лютому 2018-го року відбувся завершальний етап — Всеукраїнська конференція, де ми вийшли на новий рівень та сформулювали центральну ідею — «Український мир, як спільнодія релігійних та громадських організацій». Миробудування починається з кожного з нас, з конкретної громади. Ми будуємо мир та соборність всередині громади села, міста чи області і таким чином розбудовується великий мир, що має єднати Україну в одне ціле. Ми поставили перед собою завдання чітко говорити про те, що повинна відбуватися спільнодія релігійних та громадських організацій, попри те, що з обох боків часто є стереотипні упередження. Потенціал релігійних спільнот ми маємо спрямувати на миробудування».

Священник Андрій Нагірняк — заступник голови Відділу соціального служіння УГКЦ, керівник програм МБФ Карітас України
  • Священник Ігор Шабан про комунікацію з представниками різних релігійних спільнот у процесі створення Стратегії

«Немає людини, яка відмовилася б від миробудування, тому співпраця з представниками різних релігійних спільнот була напрочуд легкою. Обговорюючи текст документу, ми всі погоджувалися, що мир ніколи не вдасться побудувати силою. Натомість правда, справедливість, солідарність та свобода давали нам відчуття рівності та гідності кожної людини, незалежно від конфесійної чи релігійної приналежності. 

Оцінюючи текст з християнської точки зору, ми орієнтувалися на приклад Ісуса Христа, який допомагав, рятував та заохочував. Його приклад дає зрозуміти, що кожна людина, незалежно від її фізичного, соціального чи духовного стану заслуговує пошани та поваги».

Священник Ігор Шабан — голова комісії УГКЦ з міжконфесійної роботи
  • Священик Андрій Нагірняк про міжнародне значення Стратегії: 

«Ми створили цей документ для того, щоб дати різним конфесіям та релігійним спільнотам візію того, що можна робити для миробудування. Ми навмисно перекладали стратегію англійською, щоб засвідчити на світовому рівні те, що церкви та релігійні організації в Україні займають проактивну позицію. Ми не тримаємося осторонь тих процесів, що відбуваються у час війни». 

  • Ганна Гуменюк про реальні кейси реалізації Стратегії: 

«Стратегія насправді вже дає великі плоди, адже ми користуємося нею під час реалізації проектів Карітас Україна, що проводяться з представниками різних релігійних спільнот. В тому числі, Стратегія допомогла розвинути та посилити Раду релігійних організацій церков в Івано-Франківську, яка на початку пандемії створила благодійну їдальню, що фінансувалася спільно багатьма релігійними організаціями». 

  • Капелан Сергій Дмитрієв про участь православних у створенні Стратегії: 

«З боку Української Православної Церкви Київського патріархату, на той час, активну участь у створенні Стратегії приймали здебільшого священики, які є військовими капеланами та мали паралельно активну соціальну діяльність. Ми під’єднали до роботи людей, які безпосередньо працюють у зоні конфлікту, та намагалися транслювати у документі їхній реальний досвід. Наприклад, один з учасників створив групу «Ступені», куди увійшли представники понад 17 релігійних організацій, які щотижня збиралися щоб спільно вирішувати нагальні проблеми суспільства у регіоні. Такі яскраві приклади ми намагалися додавати до стратегії, щоб зробити її більш придатною до реалізації».

Капелан Сергій Дмитрієв — керівник Управління соціального служіння ПЦУ

Також, під час вебінару учасники обговорили те, як актуалізувати Стратегію у сьогоденні, чи є необхідність вивчати матеріали Стратегії в освітніх закладах тощо. Почути відповіді на ці питання можна, переглянувши повну версію запису вебінару на YouTube

Вебінар відбувся в рамках проєкту «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства». Докладніше про проєкт за посиланням — https://cutt.ly/Rx84aZp

УВАГА! Оголошується конкурс на участь в робочій групі по створенню документа «Практичні поради по миробудуванню в повсякденній діяльності представників релігій і релігійних організацій».

«Практичні поради по миробудуванню в повсякденній діяльності представників релігій і релігійних організацій» є продовженням, розвитком і рекомендаціями щодо практичного застосування «Стратегії участі церков і релігійних організацій у миробудуванні «Україна – наш спільний дім», яка була прийнята Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій України.

Створення «Практичних порад по миробудуванню в повсякденній діяльності представників релігій і релігійних організацій» є наступним етапом проекту «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства» після проведення вебінарів щодо «Стратегії участі церков і релігійних організацій у миробудуванні «Україна – наш спільний дім» та ознайомлення з документами і текстами християнських церков, присвячених розбудові миру.

До участі в робочій групі по створенню «Практичних порад по миробудуванню…» запрошуються служителі і віряни церков і релігійних організацій України, богослови і релігієзнавці.

Для учасників робочих груп передбачено разовий гонорар за результатами роботи.

Відбір учасників робочих груп буде здійснено співорганізаторами проекту «Порозуміння» за анкетами (заповнити форму) і співбесідами (у разі потреби).

Проект «Порозуміння. Релігійні спільноти і подолання поляризації українського суспільства» реалізується  за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини через IFA (Інститут зовнішніх відносин) у програмі фінансування ZIVIK

Projekt «Religiöse Gemeinden und die Überwindung der gesellschaftlichen Polaritäten in der Ukraine» unterstützt aus Mitteln des Auswärtigen Amtes durch das IFA (Institut für Auslandsbeziehungen e.V.) im Förderprogramm ZIVIK

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *