Яким є християнське підґрунтя прав людини?

Замислитися над питанням стосовно прав людини і обговорити його в широкому колі запропонував всесвітньовідомий богослов архімандрит Кирило (Говорун) під час публічної лекції «Християнське підґрунтя прав людини» у ВПУ.

СЛУХАЙТЕ ТАКОЖ:
Блок питань та відповідей після лекції о. Кирила (Говоруна)

Лекція о. Кирила – спільна подія XVII Київського літнього богословського інституту (КЛБІ) і Відкритого православного університету.

Вже 17-й рік поспіль КЛБІ збирає разом видатних богословів, філософів, істориків і філологів з усього світу, послухати яких приїздять студенти з України, США, Франції, Росії та Білорусі. Цього року на КЛБІ говорять про гідність людини.

Архімандрит Кирило Говорун: Християнське підґрунтя прав людини

Костянтин Сігов, «Дух і Літера»:

«Це багатогранна з різних сторін висвітлення тема, яка не повинна пережити затемнення в нашому суспільстві. Вона була сонцем після Революції гідності. Але, як не дивно, про неї не з’явилося фундаментальних книг. Тож, це таке міждисциплінарне її осмислення, де разом співпрацюють історики, філософи, богослови, культурологи, юристи, фахівці з етики і педагогіки.

З нами один з видатних філософів освіти, автор книги «Дух освіти» — Маргарет Лєна з Франції. Бере участь єпископ з Франції владика Дідьє Берте. З нами вчені з Америки — Марта Келлі, один з кращих американських славістів, наш сьогоднішній лектор о. Кирило (Говорун). Ми вже переклали його три книги з англійської в «Дусі й Літері», незабаром вийде нова.

Беруть участь вчені з Бельгії, зокрема, о. Віктор Юдін. Вперше в цьому році у нас виступав Володимир Мельник з Мадрида. І, звичайно, це Україна — всі регіони беруть участь в роботі Інституту.

Той факт, що це вже 17-й КЛБІ, який проходить щороку, говорить про те, що це унікальна інституція і явище для нашої країни. Його стабільність говорить про те, що це є системний підхід, а у події є авторитет.

Це свідчить про певну зрілість і про великий і важливий запит на два ключових виміри і для нашого суспільства, і для Церкви, і для України в цілому, — це поглиблена якісна освіта і міжнародні зв’язки. Міжнародне співробітництво та освіта — це дві лакуни, які ми намагаємося заповнити.

Мені здається, що рівень Інституту зростає, і в цьому році він проходить з особливим натхненням. Наш Інститут зробив подарунок місту і світу — лекція о.Кирила (Говоруна) відбулася в Софії Київській, щоб на неї змогли прийти не тільки слухачі Інституту, а й всі охочі».

Архім. Кирило (Говорун):

«З однієї сторони, Декларація прав людини має бачення універсальне, що вона для всіх, для різних часів, для різних народів. Але з іншого боку, вона стала історичною відповіддю на історичні виклики. І це були виклики, насамперед Другої світової війни.

Я говорив про спільність і відмінність між різними ідеологіями, на які ця Декларація відповідала. Власне, ця Декларація відповідала на протилежні взаємовиключаючи ідеології, наприклад, нацизму і комунізму. Але спільне між ними було якраз те, що вони становили загрозу для гідності окремої людини.

Тому Декларація стала відповіддю на ці виклики і намагалася захистити гідність людини в декларативній формі, в якій вона була написана.

Думаю, що в Україні Декларація виконується набагато краще, ніж в інших східноєвропейських країнах. Звичайно, це виконання недосконале. Але, мабуть, в жодній країні немає досконалої реалізації цієї Декларації і, безумовно, є над чим працювати».

Христианские истоки прав человека

Вже у вересні очікується вихід нової книги о. Кирила «Політичне православ’я». Над її перекладом і публікацією працюють у видавництві «Дух і Літера». Книгу буде презентовано на Львівському книжковому форумі, а згодом — і у ВПУ.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *