Продовжуємо розмову про ті особистості, які справили надзвичайно великий вплив на стан Православної церкви в Україні впродовж ХХ ст. До вашої уваги – лекція 18 від Ірини Преловської: «Патріарші екзархи в Україні ХХ століття».
Варто зупинитися на тих персоналіях, які виконували обов’язки патріарших екзархів в Україні тієї церкви, яка знаходилася в юрисдикції Московського Патріархату, починаючи з 1920-х років ХХ ст.
Слухайте у лекції:
- Липень 1921 р. – призначення першого патріаршого екзарха Митрополита Михаїла (Єрмакова) в церкву, яка з 1918 р. від Патріарха Тихона мала статус автономної. Вона називалася Українська Церква і керувалася синодом єпископів;
- служіння і діяльність владики Михаїла: стосунки з «обновленнями» і представниками УАПЦ;
- Сергій (Гришин);
- останній передвоєнний екзарх України. Православної Церкви, яка знаходилася в юрисдикції Московської Патріархії, — владика Костянтин (Дьяков).
- з 1937 р. в Україні не було жодного очільника жодного з церковних напрямів: частково вони померли, частково – розстріляні карними органами радянської влади;
- 1939 р. – створення Західноукраїнського і Західнобілоруського екзархатів на чолі з Миколаєм (Ярушевичем), який з початком війни, у липні 1941 р., тікає до Москви і в Україну більше не повертається;
- 1944 р. – новим екзархом став Сергій (Страгородський) і до своєї смерті лишається Митрополитом Київським і Галицьким, патріаршим екзархом Всієї України в юрисдикції Московського Патріархату.
- екзарх Іоасаф (Велюхін);
- 1966 р. — останній патріарший екзарх Всієї України Митрополит Київський і Галицький, Священноархімандрит Києво-Печерської Лаври в 1966 р. архієпископ Філарет (Денисенко), 1968 р. його було підвищено в сан митрополита. Він очолював цю кафедру до 1990 р.
Повна аудіоверсія — на SoundCloud та в подкастах.
Відео — на YouTube-каналі.