Круглий стіл «Якою бути Православній Церкві України: місце в суспільстві»

20-23 серпня 2018 року Відкритий православний університет Святої Софії-Премудрості провів у Києві круглий стіл «Якою бути Православній Церкві України: місце в суспільстві».

Про початок цієї ініціативи 20 серпня, на публічній лекції арх. Кирила (Говоруна) «Після Томосу» оголосив ректор ВПУ прот. Георгій Коваленко:

«Ми у Відкритому православному університеті вирішили розпочати ініціативу — постійнодіючий круглий стіл — живу, реальну дискусію про те, якою бути Православній Церкві України, яке її місце в суспільстві, як вона себе бачить, як себе ідентифікує, як буде розвиватись. Це визначити неможливо без академічних дискусій, видань, досліджень людей, які присвячують великий час свого життя вивченню тих чи інших тем».


Після Томосу. Публічна лекція о. Кирила (Говоруна)

«Риштовання Церкви»: великий фоторепортаж з публічної лекції о.Кирила (Говоруна)

Наступні два дні пройшли в презентаціях проектів і дискусіях щодо майбутнього Православія в Україні.

21 серпня було «Днем мережі відкритого православ’я». Ректор Відкритого православного університету презентував учасникам семінару з Києва і багатьох регіонів України ідею відкритого православ’я як мережі людей і проектів.

прот. Богдан Огульчанський представив свої роздуми про освіту як служіння Церкви у ХХІ столітті, а також дистанційну освітню програму «Премудрість-онлайн».

В’ячеслав Горшков розповів про сенс на напрямки діяльності видавництва «Дух і Літера». прот. Андрій Дудченко презентував концепцію «Молитовника православного вірянина». А відомий каліграф і дизайнер Олексій Чекаль презентував свою роботу з літерами і текстами в книгах, на стінах, на площах і у виставкових залах.

Художник Олександр Клименко представив проект «Ікони на ящиках з-під набоїв», який є волонтерським і збирає по всьому світу кошти на підтримку «Першого добровольчого мобільного шпиталю». Саме декілька таких ікон прикрашали стіни зали, де відбувалося засідання круглого столу.

Володимир Романенко представив видавничу серію коментованих книг Біблії.

Всі учасники круглого столу мали можливість представити власні ідеї (Володимир Мельник «Відкрите православ’я — життя свободи») і проекти: освітні (Віталій Хромець), мистецькі та історико-краєзнавчі (о.Назарій Давидовський, о.Андрій Пономаренко), благодійні (Юрій Ліфансе), паломницькі (о.Павло Лисенко), молодіжні (о.Олександр Ярмольчик, о.Андрій Клюшев, о.Сергій Бережной, о. Віктор Мартиненко), катехізації людей із вадами слуху (о.Сергій Ярмула), волонтерські (о.Димитрій Долгий), книговидавничі (Ігор Усанов), роботи над богослужбовими текстами (архім. Арсеній Бочкарь, о. Андрій Пономаренко), викладацьку діяльність та роботу із сім’ями (о. Георгій Ходун), а також ділилися досвідом міжконфесійних відносин (о.Миколай Варивода, Наталя Безбородова) тощо.

Другий день (22 серпня) роботи круглого столу був присвячений майбутньому Православної Церкви України. Відбулися дискусії щодо теми соборності (модератор — прот. Георгій Коваленко), освіти і просвіти (модератор — прот. Богдан Огульчанський), літургіки та міжконфесійних відносин (модератор — прот. Андрій Дудченко).

Перед учасниками круглого столу виступив відповідальний секретар Українського християнського академічного товариства Тарас Дмитрик, який розповів про історію виникнення Української греко-православної церкви в діаспорі та про історію відродження автокефального руху та львівського братства наприкінці ХХ століття. О. Ігор Савва презентував богослужбовий досвід своєї громади.

Релігієзнавець Олександр Саган розповів про проекти відновленого київського Богоявленського ставропігійного братства. У дискусіях активно брали участь завідувачка відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.Сковороди НАН України Людмила Филипович та релігієзнавець Віта Титаренко. В рамках обговорення питань майбутнього Православної Церкви України та державно-церковних відносин перед учасниками круглого столу виступив директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко.

Окрім презентацій і дискусій, учасники побачили і почули моновиставу Петра Приступова на вірші Григорія Сковороди, а в останній день відвідали Музей Блаженнішого митрополита Володимира та взяли участь у літургії в Спасо-Преображенському соборі Києва, де богослужіння було звершено українською мовою.

Також учасники круглого столу взяли участь в обговоренні спільної заяви ініціаторів мережі відкритого Православ’я.

«Ми пропонуємо замість війни юрисдикцій — мирне співіснування, співпрацю і співслужіння»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *