Дотримання прав людини в Україні в 2015-2016-рр. Публічна лекція Євгена Захарова

Ми звикли рахувати загиблих і постраждалих десятками, сотнями та навіть тисячами, залишаючи поза увагою, що абсолютно кожне людське життя має вагу і цінність.

На лекції правозахисника, журналіста, директора Харківської правозахисної групи Євгена Захарова щодо порушення прав людини в Україні лунали переважно точні цифри, без округлень.

9 371 загиблий, 21 532 поранених… Фоторепортаж з лекції Євгена Захарова

У четвер, 9 червня, на запрошення керівництва Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості, в рамках спільного проекту Університету та «Ініціативи 21 листопада» в актовій залі Теплої Софії Національного заповідника «Софія Київська» Євген Захаров представив огляд ситуації з дотримання прав людини в нашій державі у 2015-2016 роках.

Чому така розмова у Православному Університеті? Як зазначив ведучий лекції, керівник Університету протоієрей Георгій Коваленко, «права людини – це абсолютно євангельська і християнська тема. Більше того, цій темі треба повернути християнський вимір. І не тільки щоб мати можливість захищати права християн, чи право жити по-християнськи та вільно сповідувати свою віру. Бог став людиною — а це значить, що людина є цінністю не взагалі, а в усій своїй унікальності, в кожній особі».

Протоієрей Георгій Коваленко

За словами отця Георгія, правозахисники відстоюють право кожного на життя, на гідність, на справедливий суд, на людське ставлення — в тому числі для тих, хто позбавлений волі чи опинився в полоні. «Хіба не те саме Господь поставив умовою доброї відповіді на Страшному суді? — зазначає священик. — Тож християнам варто звернути увагу на правозахисну діяльність, бо це реальне служіння ближньому, який у потребі або в біді».

10 пунктів, сотні свідчень

Лише перелік пунктів, за якими було узагальнено факти порушень, складає понад 10 позицій. І в кожному — конкретні випадки, зафіксовані правозахисниками відповідно до звернень громадян.

За словами Євгена Захарова, найголовнішими джерелами системного та масового порушення прав людини в останні два роки для України стали окупація частини території та збройний конфлікт на її Сході.

Крим

Безпосередньо на території півострова зафіксовано численні випадки порушень прав людини, зокрема щодо представників кримськотатарського народу.

З боку Української держави такими випадками названо незаконне обмеження в’їзду та виїзду до Криму, а також те, що особи, які мають кримську реєстрацію, зазнають дискримінації і обмеження в реалізації своїх економічних прав, прав власності, прав на освіту, виборчих та інших.

Невизнання будь-яких документів, виданих на окупованих територіях, породжує численні проблеми з документуванням фактів народження, смерті тощо.

Внутрішньо переміщені особи

Євген Захаров наголосив, що нині в Україні внаслідок зазначених вище причин зафіксовано найбільшу міграцію в Європі після Другої світової війни. За даними Мінсоцполітики, це близько 1,7 мільйона людей, ще близько 500 тисяч осіб не проходили реєстрації в державних органах.

Було зазначено, що всі ці люди зазнають дискримінації в різних сферах суспільного життя. Серед ключових проблем для них є поновлення й оформлення документів, працевлаштування, житло, соціальний захист, забезпечення медичною допомогою, соціально-психологічна реабілітація.

Найбільшу складність становить те, що в державі відсутня загальна стратегія щодо їх інтеграції та майбутнього Донбасу в цілому.

Екстраординарні порушення

Подібних випадків до 2014 року в Україні не існувало. До таких Євген Захаров відніс страти без суду, затримання та утримання під вартою поза будь-якою правовою процедурою, катування, воєнні злочини.

9 371 людина загинула та 21 532 були поранені під час збройного протистояння в Україні (дані місії УВК ООН з прав людини станом на 15.05.2016).

3 687 кримінальних проваджень було відкрито за фактом зникнення людей безсвісти на Донбасі (станом на 01.04.2016). Точна кількість зниклих і розстріляних без суду і слідства невідома.

2 755 судові справи стосувалися фактів незаконного позбавлення волі або викрадення. Місцезнаходження більшості зниклих і викрадених було встановлене, однак людей і досі утримують у неволі.

Військовополонені й заручники

3 018 осіб було звільнено через обмін, ще 128 утримується в полоні. Точну кількість полонених встановити неможливо.

Процес звільнення та обміну повністю закритий для громадськості, монополізований Службою безпеки України.

Існує чимало повідомлень про катування полонених під час затримання і утримування під вартою. Державою такі випадки не документуються, моніторингове дослідження ведуть лише громадські правозахисні організації. За їхніми даними, масштаби порушень фундаментальних прав людини є дуже великими.

Компенсація майнових втрат

335 населених пунктів в смузі шириною 30-50 км від лінії розмежування характеризуються найгіршою ситуацією щодо майнових втрат.

Євген Захаров зазначив, що держава якнайскоріше має провести процедури оцінки майнових втрат, зібрати дані, виробити та запровадити механізми компенсацій для тих десятків тисяч людей, що постраждали від збройного конфлікту.

Стан з правами людини

Багато в чому він кращий, ніж в 2010-2013 роках, але збільшився рівень насильства в суспільстві, зросла бідність широких верств населенння, підвищилися ціни на всі групи товарів і послуг, зменшилися доходи людей. Тих, що виживають за межею бідності, значно більше, ніж раніше.

Політика перемагає право

За висновками правозахисників, усі політичні сили нехтують правом, виправдовуючи порушення політичною доцільністю.

У багатьох людей — і в державі, і в суспільстві — зберігається хибне уявлення, що складні проблеми можна вирішити «простим шляхом» — за допомогою сили й примусу.

Як наголосив Євген Захаров, це дуже серйозна помилка, яка може мати вкрай погані наслідки. Одним із таких проявів він назвав події біля парламенту 31 серпня 2015 року.

Від мільйона до сотень тисяч

Станом на 2004 рік кількість жертв незаконного фізичного насильства в міліції України становила 1 (один мільйон!) 026 616 осіб. За 12 років ця цифра зменшилася до 409 080 осіб.

Так, порівняно з минулими роками кількість зменшилася в 2,5 рази, проте все одно тих, хто зазнав побиття та тілесних ушкоджень в органах правопорядку, нараховується чотири сотні тисяч. Це колосально багато.

Вісім місяців без коштів

8 місяців — з січня по серпень 2015 року — не отримували зарплатні всі працівники бюджетної сфери в місті Світлодарську, смт Мироновське і Луганське, які були підпорядковані Дебальцеву, а після його здачі в лютому 2015 року мали перейти в підпорядкування Артемовська на Донеччині.

Подібна ситуація і з містом Щастя на Луганщині, де 8 місяців пенсіонери не отримували пенсії.

За цей час в цих містах встановився справжній голод.

За словами Євгена Захарова, причиною такого стану речей є байдуже ставлення держави до людей, яка не провела вчасно адміністративного перепідпорядкування територій. Після втручання Харківської правозахисної групи в вересні 2015 року проблему вирішили і всю заборгованість ліквідували.

Черги на блокпостах

Рудиментом чиновницького ставлення до людей Євген Захаров назвав бажання Української держави не виплачувати пенсії мешканцям окупованих територій. На його думку, зароблені пенсії держава мусить платити незалежно від місця проживання та поглядів.

Окремою бідою є довжелезні черги на пунктах перетину лінії розмежування, де немає доступу до води, тривалий час не було туалетів, допоки Міжнародний Червоний Хрест не встановив біотуалети.

За словами Євгена Захарова, черги ці створені немовби навмисно. Після таких дій можна не дивуватися вкрай критичному ставленню на Донбасі до Української держави.

Післямова

Приклади порушень прав людини можна наводити й надалі. Проте правозахисники вважають своїм обов’язком не лише фіксувати та документувати випадки, а й пропонувати дії задля виправлення ситуації. 6 умов, необхідних для успіху реформ, навів наприкінці своєї лекції Євген Захаров.

За його словами, держава має позбавлятись рудиментарних радянських практик, а суспільство, очищуючи свідомість від посттоталітарних стереотипів, зі свого боку повинно працювати, аби розвернути державний апарат у бік реальної уваги до прав людини та основоположних свобод.

Наостанок Євген Захаров дав пораду, що робити кожному, хто прагне жити в правовому, справедливому, людяному суспільстві: «Насамперед — не миритися зі злом в усіх його проявах. “У світі є тільки одна річ, необхідна для торжества зла — це бездіяльність добрих людей”, — казав Едмунд Берк. А австрійський психолог Віктор Франкл писав, що “так, справи кепські, але вони погіршуватимуться й надалі, якщо ми не зробимо все, аби їх виправити”. Насправді Бог нам помогає, але й ми маємо допомогти Богові нам допомогти».

Повну відеоверсію лекції дивіться на каналі Відкритого Православного Університету на YouTube.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Євген Захаров: «У певному сенсі священик — також правозахисник»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *