Комісія правди та прощення

Комісія правди та прощення – спеціальна комісія для розслідування злочинів, здійснених у Південно-Африканській Республіці в період апартеїду, діяла в період 1996-1998 років. Серед членів комісії були відомі публічні діячі, правозахисники, юристи, а очолив комісію англіканський архієпископ Дезмонт Туту, що вважався одним з найбільших моральних авторитетів того часу.

Комісія розглядала та збирала свідчення жертв, чиї права були порушені протягом існування режиму апартеїду, рекомендувала розмір репарацій та пропонувала реабілітацію для жертв, а також розглядала прохання про амністію з боку правопорушників, які готові були визнати свою провину та нести за неї відповідальність (переважна більшість прохань про амністію було відхилено, але близько 850 – затверджено). Амністія передбачала також згоду жертв на неї, і відповідне прощення злочинців з боку жертв. Як вважають деякі дослідники, під час процесу примирення значний вплив мали традиційні для регіону практики вирішення конфліктів, які базуються на принципі убунту. Ці практики включали на матеріальному рівні обмін подарунками між сторонами конфлікту, а в духовному вимірі йшлося про відновлення зв’язків між людьми, а також між людиною та Богом чи духами. Загалом принцип убунту передбачає обмін та розподіл благ між членами суспільства, заохочує доброчинність, оскільки лише в рівному та заможному суспільстві можливий добробут кожного його члена.

Комісії примирення, або прощення, є одним з поширених інструментів перехідного правосуддя, який дозволяє жертвам злочинів свідчити про свій досвід та реалізовувати право на правду, водночас сприяючи підвищенню обізнаності суспільства стосовно злочинів та розбудові миру після завершення конфліктів.

Пов'язані терміни:
Перелік скорочень:

АР Крим – Автономна республіка Крим

БДІПЛ ОБСЄ – Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі

БПЛА – Безпілотний літальний апарат

ВПОВнутрішньо переміщена особа

ГС ООН – Генеральний Секретар Організації Об’єднаних Націй

“ДНР” – “Донецька народна республіка”

ЄС – Європейський союз

ЗМІ – Засоби масової інформації

“ЛНР” – “Луганська народна республіка”

МГП – Міжнародне гуманітарне право

МКСМіжнародний кримінальний суд 

МС ООНМіжнародний суд ООН

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі

ООН – Організація Об’єднаних Націй

ОРДЛО – Окремі райони Донецької та Луганської областей

ПАРЄ – Парламентська асамблея Ради Європи

ПП – Перехідне правосуддя

ПР ООН – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй

РСЗВ – Реактивна система залпового вогню

США – Сполучені Штати Америки

ТКГ – Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України

ТОТ – Тимчасово окуповані території