Амністія

Амністія  (прощення) – Амністію в системі міжнародного гуманітарного права можна трактувати як “правові заходи», що вживаються з метою: a) заборони в майбутньому кримінального переслідування і, в деяких випадках, подачу цивільного позову щодо певних осіб або категорій осіб в зв’язку з зазначеним злочином, досконалим до оголошення амністії; або б) має зворотну силу звільнення від раніше встановленої кримінальної відповідальності  (за матеріалами – Механізми забезпечення верховенства права для постконфліктних держав, амністії).

Застосовуючи амністії, держави мають а) забезпечити притягнення до кримінальної відповідальності осіб, відповідальних за серйозні порушення прав людини і гуманітарного права, і б) гарантувати надання жертвам ефективний засіб правового захисту, включаючи відшкодування шкоди.

Відповідно до міжнародної практики, документів ООН амністії є неприпустимими, якщо вони: перешкоджають переслідуванню осіб, які можуть нести кримінальну відповідальність за військові злочини, геноцид, злочини проти людяності або грубі порушення прав людини, включаючи суто гендерні порушення; порушують право жертв на ефективний засіб правового захисту, включаючи відшкодування; або обмежують право жертв і суспільства знати правду про порушення прав людини і гуманітарного права. В міжнародній практиці також є різниця між амністією та помилуванням, зокрема, “помилування” пом’якшує покарання, але не скасовує засудження. Водночас, існують приклади, коли “помилування” представляє собою дискреційний механізм, що дозволяє уникнути втручання судів.

Амністія є правовим механізмом, який забезпечує відшкодування жертвам репресивних режимів та порушень прав людини, звільняючи їх з тюрми, скасовуючи звинувачення проти них, і, навіть, скасовуючи судові вироки. Такі амністії розглядаються як правосуддя і їх можна вважати рівнозначними заходам реституції чи репарації, подібно до реабілітації колишніх політичних в’язнів. З іншого боку, амністію більше розуміють як інструмент надання імунітету та/або помилування винних у злочинах під час репресивних режимів (Італія 1946 р., Німеччина 1949 р., ПАР 1995-99 рр.). (за матеріалами Амністія Люстрація).

Згідно із міжнародною практикою на різних етапах врегулювання роль амністій може сприяти капітуляції та роззброєнню сторін конфлікту; примушувати авторитарних володарів до передачі влади; зміцнювати довіру між сторонами конфлікту; сприяти укладенню мирних угод; звільнювати політичних в’язнів; сприяти поверненню вигнанців; створювати стимули для участі злочинців у встановленні істини або в програмах примирення.

Розрізняють незаконні законні та незаконні амністії. Приміром, незаконні амністії, бувають безумовними, унеможливлюють розслідування та забезпечують безкарність осіб, відповідальних за скоєння серйозних злочинів. Законні амністії створюють інституційні та безпекові умови гарантованого і постійного захисту прав людини та вимагають від злочинців індивідуальної участі у заходах зі встановлення істини, забезпечення відповідальності та відшкодування збитків.

Відповідно до українського законодавства амністія є повним або частковим звільнення від відбування покарання осіб, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили. Проведення амністії в Україні здійснюється виключно на підставі закону, видання якого належить до компетенції Верховної Ради України (ст. 92 Конституції України). Механізм амністії, закріплений в Законі України «Про застосування амністії в Україні» (1996), передбачає її реалізацію не частіше одного разу на рік, за винятком законів про умовну амністію та випадків індивідуальної амністії. Верховна Рада України вправі прийняти закон про амністію як щодо певної категорії осіб, так і щодо конкретно визначеної особи (індивідуальна амністія). Установивши в стадії судового розгляду кримінальної справи наявність акта амністії, що усуває застосування покарання за вчинене діяння, суд, за доведеності вини особи, постановляє обвинувальний вирок із звільненням засудженого від відбування покарання. (Закон України “Про застосування амністій” 1996).

Пов'язані терміни:
Перелік скорочень:

АР Крим – Автономна республіка Крим

БДІПЛ ОБСЄ – Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі

БПЛА – Безпілотний літальний апарат

ВПОВнутрішньо переміщена особа

ГС ООН – Генеральний Секретар Організації Об’єднаних Націй

“ДНР” – “Донецька народна республіка”

ЄС – Європейський союз

ЗМІ – Засоби масової інформації

“ЛНР” – “Луганська народна республіка”

МГП – Міжнародне гуманітарне право

МКСМіжнародний кримінальний суд 

МС ООНМіжнародний суд ООН

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі

ООН – Організація Об’єднаних Націй

ОРДЛО – Окремі райони Донецької та Луганської областей

ПАРЄ – Парламентська асамблея Ради Європи

ПП – Перехідне правосуддя

ПР ООН – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй

РСЗВ – Реактивна система залпового вогню

США – Сполучені Штати Америки

ТКГ – Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України

ТОТ – Тимчасово окуповані території