«За життя світу» — опубліковано соціальну доктрину Православної Церкви

На сайті Грецької православної архієпископії Америки опубліковано соціальну доктрину Православної Церкви — «За життя світу. На шляху до соціального етосу Православної Церкви».

Цей документ склала спеціальна комісія православних вчених, призначена Вселенським патріархом Варфоломієм. Документ розглядає вагомі й подекуди суперечливі питання сучасних соціальних проблем у дещо незвичній для Православної Церкви формі, зокрема: бідність, расизм, права людини, репродуктивні технології та навколишнє середовище. Хоча документ не розглядається як догматичний декрет чи настановча доктрина, його мета — «сформулювати православне соціальне вчення в категоріях, які відповідають сучасним реаліям» (передмова).

До роботи над документом долучилася спеціальна комісія богословів, призначена у 2017 році Патріархом Варфоломієм, і комісія за участю фахівців у різних галузях. Сама спеціальна комісія є примітною тим, що вона складається з мирян, серед яких є дві жінки. До комісії входить низка богословів та вчених з Європи та Азії, а також Великобританії та США.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
о. Йоан Хриссавгіс. Православна Церква й соціальне вчення

Опубліковано документ дванадцятьма мовами.

Структура документа

І. ВСТУП

Викладено теологічну основу документа.

II. ЦЕРКВА В СУСПІЛЬНІЙ СФЕРІ

Розділ містить міркування Православної Церкви про взаємозв’язок Церкви з державою; розглядаються питання публічної сфери, такі як расизм, націоналізм, плюралізм.

ІІІ. ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ ЛЮДИНИ

Цей розділ простежує життя людини — від утроби матері до могили, визнає три шляхи у дорослому житті (шлюб, чернецтво та самотнє життя) та підтверджує можливість любові до Бога та ближнього у кожному; містить заяву щодо сексуального насильства над дітьми (§16), а також чіткі заяви про роль жінки (§29), реальність розлучення (§22), питання абортів (§25) та виклики репродуктивних технологій (§24); жоден злочин проти Бога не є гіршим, ніж сексуальне насильство над дітьми (§16).

IV. БІДНІСТЬ, БАГАТСТВО І СОЦІАЛЬНА СПРАВЕДЛИВІСТЬ

У цьому розділі підкреслюється, що Церква повинна слідувати за Христом і ставити «безумовну турботу про бідних і знедолених в осердя свого етичного, релігійного та духовного життя» (§33). Досліджує кілька аспектів сучасної світової економіки та пропонує шляхи, за допомогою яких Церква може виражати цю опіку у світі сьогодні (§§37–41).

V. ВІЙНА, МИР І НАСИЛЬСТВО

Цей розділ формулює православне розуміння миру як «істинної “граматики” творіння, яку висловив Бог у Своєму передвічному Слові» (§42), на відміну від насильства як «є найжахливішим проявом панування гріха та смерті» (§42). Він також закликає скасувати смертну кару (§48).

VI. ЕКУМЕНІЧНІ ВЗАЄМИНИ ТА ВЗАЄМИНИ З ІНШИМИ ВІРОСПОВІДАННЯМИ

У цьому розділі описано саморозуміння Православної Церкви як апостольської та соборної (§§50–56) та її прагнення до міцніших зв’язків і стосунків з іншими християнськими церквами та іншими релігійними громадами. Він також чітко засуджує антисемітизм (§57).

VII. ПРАВОСЛАВ’Я І ПРАВА ЛЮДИНИ

Цей розділ визнає, що, хоча мова прав людини є багато в чому обмеженою, однак це корисно для нового формування правил милосердя та справедливості, і тому Церква підтримує її використання в сучасному світі (§§ 63–64). Тут також міститься осуд сучасних форм рабства і захищається гідність біженців (§§66–67).

VIII. НАУКА, ТЕХНОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИЙ СВІТ

У цьому розділі Церква відзначає науку та мистецтво, закликаючи при цьому розпізнавати інтеграцію технологій в життя людини (§§ 70–72). У документі також відстоюється побожна турбота про землю у всіх її вимірах (§§74–75).

ІХ. ВИСНОВОК

***

Повністю читайте текст тут.

За матеріалами сайту ГПАА

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *