«Навіщо нам два Різдва?» — ефір з о.Георгієм Коваленком на UA:Радіо Культура

В ефірі UA:Радіо Культура — святкова програма «Про закон і благодать» від 25 грудня. Ведучій Вадим Карп’як і гість студії ректор Відкритого православного університету прот. Георгій Коваленко розбиралися з питанням: навіщо українцям два Різдва? Чому в Україні офіційно святкують Різдво і за Григоріанським, і за Юліанським календарем?

Прот. Георгій Коваленко

Питання, коли святкувати Різдво, виникло набагато раніше (ніж у ХVI ст. — ред.). Єдності в цьому питанні не було і тоді. І в III-V ст., як не дивно, одні святкували 25 грудня, інші – 6-7 січня. Одні святкували окремо Різдво, інші святкували разом Богоявлення, Різдво і Хрещення. І розбіжності між церквами дійсно існували.

Що стосується Григоріанського календаря, то це такий церковно-науковий проект, церковно-світський. І, з одного боку, можна сказати, що, як світська частина тієї ж Речі Посполитій ми жили разом за цим календарем. Але Україна — це все ж таки православна країна, в якій би вона не знаходилася імперії,  церковний календар залишався Юліанським, як у решти православного світу. Саме православна церква це питання почала розглядати в XIX ст., були прийняті певні рішення.

І коли сьогодні говорять, що 25 грудня це католицьке Різдво чи польське Різдво, як іноді говорять у нас на Західній Україні, це неправда. Тому що і більшість православного світу святкує Різдво сьогодні, але це називається не Григоріанським, а Новоюліанським календарем. Це  теж своя особливість, коли православні залишили святкування Паски за Юліанським календарем, а щодо Різдва й іншого богослужбового кола річного, перейшли на Новоюліанський, який паралельний з Григоріанським.

Тут є питання цих нюансів, але, думаю, важливі ті сенси, які нас об’єднують.

Повну версію програми «Про Закон і Благодать» слухайте — ukr.radio

За матеріалами ФБ UA:Радіо Культура

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *