Культурна дипломатія на Open Christmas-2019: книга, про яку співали, і музика як soft power

Цьогоріч організатори Open Christmas-2019 темою святкування відкритого Різдва обрали 100-річчя світового турне Української республіканської капели УНР під орудою Олександра Кошиця.

Дізнатися більше про цю дату, а також привітати християн, які відзначають Різдво Христове саме 25 грудня, у Митрополичому будинку Національного заповідника «Софія Київська» зібралося  багато гостей.

Розпочав святковий вечір ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості о. Георгій Коваленко. Він коротко розказав про святкування Різдва 25 грудня і 7 січня та запропонував ідею, яка виникла у ВПУ, зробити святки (як період привітання з Різдвом Христовим) від 25 грудня по 7 січня.

Святки від Різдва до Різдва

«Щоб це був період, в який ми маємо час і можливість співати, ставити вертепи, колядувати і щедрувати. Важливо не забувати, що Новий рік, він від Різдва Христового. А щедрівки — не до Василя, а до Нового року», — сказав отець-ректор. — «Можливо, краще, розпочинаючи більш урочисто, сучасно і святково цей період, іти до нашої релігійної дати? Коли 7-го буде тихий святвечір, літургія…

Ми можемо говорити про Різдво глобальне і локальне, про Різдво світове і Різдво українське. Ми і чужому навчаємося, і свого не цураємося. Можна не змішувати все. Бо є величезна світова  культура різдвяного святкування. І саме з бажання досліджувати світову культуру з’явилося наше святкування Open Christmas.

Так само є наша українська культура, яка має свою місію. Якщо сьогодні ми можемо співати Carol of the Bells, то сьомого будемо співати «Щедрик», «Добрий вечір тобі» — всі ті колядки, які притаманні нам».

Різдво — час подарунків новонародженому Христу

Також Георгій Коваленко представив проект допомоги дітям Луганщини, якими опікується священик ПЦУ Володимир Маглена. Він живе і служить у декількох кілометрах від лінії фронту, у Старобільську. Отець Володимир активно займається каритативною діяльністю. Допомогти дітям Луганщини можна, зробивши пожертву на номер картки ПриватБанку: 5168 7422 0737 2768, Володимир Маглена, з позначкою «Для дітей Луганщини».

***

Інформаційно-лекційну частину вечора було присвячено 100-річчу світового турне хорової капели Олександра Кошиця. Про нього у своїй лекції розповів науковець В’ячеслав Горшков. Його виступ у трьох частинах презентував інформацію про створення капели під орудою О.Кошиця, її турне країнами Європи та переїзду за океан, до Америки, де на основі «Щедрика» М.Леонтовича і виникла всесвітньовідома колядка «Carol of the Bells». Лекція В’ячеслава Горшкова стала анонсом книжки Тіни Пересунько «Щедрик проти русского мира. Культурна дипломатія Симона Петлюри: місія капели Олександра Кошиця».

Культурна дипломатія як засіб представити Україну Європі

1 січня 1919 р. в будівлі нинішнього «Молодого театру» (Київ) святкували 25 років творчої діяльності Миколи Вороного. Це була подія державного масштабу, на ній були присутні не тільки митці, хор під орудою Олександра Кошиця, а й керівництво тогочасної держави — Симон Петлюра. Під час заходу відбулася прем’єра пісні Леонтовича «Легенда», яка дуже вразила Симона Петлюру. Він у той же день запросив Олександра Кошиця і Кирила Стеценка до себе на важливу розмову, мета якої була відрядити за кордон хорову капелу. Була проблема — світ не знав про Україну. Майже одразу після закінчення Першої світової війни розпочався наступ російських військ на Україну. І щоб отримати хоч якусь міжнародну підтримку, щоб світ визнав існування незалежної Української держави, потрібна була кампанія з репрезентації України Європі.

Європейське турне капели Кошиця

Капела виїхала за кордон, її основною метою був виступ у Франції, де на той час проходила Паризька мирна конференція. Але подорож капели розтягнулася на місяці. В Європі капела відвідала 10 країн, зокрема, Чехословаччину, Німеччину, Іспанію, Польщу.

Із втратою Україною своєї державності припинилася і належна державна підтримка капели. Проект, пов’язаний із хором, перетворився на волонтерський і комерційний. За допомогою комерційного імпресаріо капела перепливла Атлантику і опинилася в Америці.

Як «Щедрик» став «Carol of the bells»

На американських континентах капела почала тріумфальні гастролі. Там вона відвідала 7 країн протягом 1922-1924 рр.

У США за організацію концертів капели (а тоді вона  вже називалася Український національний хор) взявся Макс Рабінов. Цей період був дуже виснажливим для хору — справжній марафон. Але при цьому українська капела виступала у найкращих і найвідоміших залах. На студії Брунсвік було організовано запис платівок хору Кошиця.

Багато фахівців відкривали для себе українську культуру. Одним з таких був композитор і хормейстер Пітер Вільховський. Він почув «Щедрик», побачив ноти і в 1936 р. написав англійський текст на мелодію в аранжуванні Леонтовича. Так з’явився англійською «Carol of the bells». Прем’єра цього твору відбулася 30 березня 1936 р. в Madison Square garden.

Через 100 років після початку світового турне капели Кошиця Україна вирішила відзначити цю подію, повторивши мистецький проект популяризації України та її культури у світі. Про це розповів художній керівник Української республіканської капели NOW КРЕДО» Богдан Пліш.

«Щедрик» через 100 років. Культурна дипломатія триває

«Тема сьогоднішньої різдвяної зустрічі безпосередньо пов’язана з проектом, в якому я особисто і колектив, яким маю честь керувати, зараз беремо участь. Він називається «Через культурну дипломатію до економічної незалежності України». Цим проектом передбачено здійснення гастрольного туру колективу «Українська республіканська капела NOW Кредо» країнами, якими свого часу, 100 років тому, подорожував Олександр Кошиць з Українською республіканською капелою, яка буда створена з ініціативи Симона Петлюри. Події тих часів настільки потужні, масштабні і мають так багато культурних проявів у сьогоденні, що ми маємо велику честь намагатися створити щось, що могло би віддати шану тим, хто подорожував сто років назад.

Мета сучасного турне — економічне зростання України

Крім того, як і тоді подорож капели, якою керував Кошиць, так і тепер подорож капели, якою керую я, мала ще місію. Сто років тому капела Кошиця давала світове турне для того, щоб пригорнути увагу європейських політиків, жителів Європи, Америки до питання України, допомогти таким чином їй стати незалежною державою. Подорож нашої капели планується здійснити теж з метою привернути якомога більшу увагу і симпатію до нашої держави, а саме, щоб ті кола, від яких це залежить, могли посприяти її розвитку, надходженню інвестицій в Україну, розбудові територій, які постраждали внаслідок воєнної агресії з боку Російської Федерації, і економічному зростанню України.

Ми вже побували в Празі. Маємо відвідати ще одинадцять країн. Наразі проект знаходиться на стадії формування, він має тривати кілька років».

Святкову програму вечора представили музичні професійні та аматорські колективи. Завершило свято спільне виконання колядки «Щедрик».

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *