Слово, текст, відео… Як змінилася комунікація у ХХІ ст. та як впливають соціальні медіа на нашу публічність та приватність

Масштабності змін у комунікативних технологіях XXI століття та впливу соціальних медіа на наше життя було присвячено лекцію д-ра Пітера Філліпса «Соціальні мережі та богослів’я».

Читайте також:

Теологія Digital. Пітер Філліпс
«Цифрове богослів’я» у Відкритому православному університеті

Ця лекція є частиною річного навчального курсу зі вступу до «Цифрового богослов’я». Однак 7 грудня 2019 року професор Філліпс провів відкрите заняття для всіх бажаючих.

Під час зустрічі, яка відбулася у форматі інтерактивної лекції із залученням до обговорення та практичних занять усіх присутніх, йшлося про три види комунікації (один до одного; один до багатьох; багато до багатьох) та десять рівнів близькості у ній.

Також обговорили використання функції комунікації: з метою домінування, для донесення інформації, для вираження себе чи щирого розуміння співбесідника. Разом з аудиторією лектор розбирав, яке спілкування перемагає сьогодні? скільки подій відбувається в інтернеті за 1 хвилину? як нам вийти на богоцентричні способи комунікації у соцмережах?

Дивіться також

«Соціальні мережі та богослів’я» — Фоторепортаж з лекції Пітера Філліпса

Кілька тез із виступу професора Пітера Філліпса

Богослов’я соціальних мереж і негатив комунікацій

Цікаво, що Бог є Богом комунікації і Він творить нас, людей, за Своїм образом. Але тим не менше, одна з наших найбільших проблем полягає у тому, що ми спотворили цей образ. Тому один з аспектів богослов’я соціальних мереж показує занепад людської природи, негатив комунікацій, замість того, щоб представити позитивний бік того, що хотів би Бог бачити в нашому житті.

Про Twitter

Якщо ми вважаємо, що ми весь наш досвід можемо передати за допомогою 140 знаків (зараз вже 280, напевно), ми щось не так зрозуміли.

Колись Сократ сказав: «Письмо зруйнує світ». Він сказав, що письмо закарбовує слова в такій формі, яка призводить тільки до суперечок, замість того, щоб дозволяти людям вільно ділилися думками.

Щось схоже ми бачимо в соціальних мережах, де ми запускаємо якийсь твіт чи послання в і потім читаємо жахливі коментарі. Що робити з усім цим, що ми не так робимо з соціальними мережами?

Про швидкість

Ми відчуваємо, що все рухається занадто швидко. І це стосується не лише комунікацій, а й інших речей, які пропонує нам цифрова культура. Наприклад, розвиток роботів, різних інструментів для підсилення людських здібностей…

Цей світ постійно змінюється… Ми носимо з собою інтернет, ми є частиною інтернету. Ми самі стаємо інтернетом, він стає частиною нас. Ми настільки пов’язані з соціальними мережами, що ці соціальні мережі воплочуються в нас…

Христофоричність та іконічність — божі різновиди комунікації в соцмережах

Хочу завершити такою фразою: «Це все через Бога». Спочатку було Слово. Слово стало плоттю і перебувало між нами. В давнину Бог говорив через пророків, багатьма різними способами, але в останні дні говорив через Свого Сина. Бог пройшов всі можливі рівні, щоб бути якнайближче до нас. Він посилає Свого Сина, Який народився у яслах у Віфлеємі як немовля — найбільш уразлива істота в світі. В такому світі, де на той час кожна п’ята дитина помирала. Дитину, Якій ще не виповнилося і двох років, а вона мусила стати біженцем і втікати з сім’єю в Єгипет. Дитину, Яка виросла і її життя закінчилося на хресті. Якій світ захотів закрити рота. Але Він воскрес, тому що смерть не могла втримати Його. Агнець, який був вбитий і вознісся на небеса. І зараз сидить по правицю божу на престолі божому. Для того, щоб заступатися за нас. Який ще рівень близькості Бог не пройшов, щоб стати ближчим до нас?

І тому наша теологія соцмереж повинна відображати ту комунікацію, яку Бог проявив по відношенню до нас. Вона повинна стати христофоричною, тобто тією, яка несе Христа. Вона повинна бути іконічною, тобто наша комунікація повинна відображати Христа. І щоб ми могли слідувати Його способам комунікації.

***

Нагадуємо, що приєднатися до програми «Цифрове богослов’я» можна, звернувшись до християнського центру «Реаліс».

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *