«Київська церква стала наріжним каменем на шляху до втілення «третьоримської» ідеї Москви» — Олесь Кульчинський

”На стражі Гробу Господнього. Київська Церква XVII ст. в боротьбі з «Третім Римом»“ — так лектор ВПУ, Олесь Кульчинський, назвав свою лекцію, яку він представив слухачам університету 28 листопада 2019 року.

Маловідомі константинопольські архіви спростували передачу в XVII ст. Київської Митрополії Москві

Автентичні стародавні документи з константинопольських архівів, які дослідив український науковець, надають іще одне підтвердження того факту, що жодної передачі права Московському царству на Київську Митрополію не було.

Еволюція ідеї «Третього Риму», спростування міфів про греків, які нібито «здали» Москві українську церкву, зв’язок зникнення мощей святого мученика митрополита Йосипа Тукальського із пришвидшенням окупації Київської митрополії Московським царством, чотири османських та одне італійське джерело, які підтверджують грецькі архівні документи про тимчасову передачу Московському царству права на поставлення Київського митрополита — ось неповний перелік тем, яких торкнувся лектор.

Подаємо вибрані цитати з виступу Олеся Кульчинського.

Хто такі «хранителі чаші»?

Ми нашу історію поділили за вектором «схід — захід». Відомий український історик Ярослав Дашкевич каже, що вона не завжди ділилася на схід і захід. Дуже часто вона для нас витікала з півночі і півдня.

…хранителів чаші назвали словом «пентархія». Це п’ять перших патріархатів, довкола яких було зосереджене життя християнства: Римський, Константинопольський, Александрійський, Антіохійський і Єрусалимський. Рим, як відомо, в ХІ ст. з тієї пентархії випав. Але в теології існує таке твердження, що Рим все одно незримо присутній в пентархії, тому ми й досі називаємо її пентархією.

Чому ці п’ять класичних патріархатів виступають хранителями чаші?.. Сутність пентархії говорить про те, що саме тут є справжні автокефалії. Тому що ці автокефалії, що виникли на цих теренах, санкціоновані першими Вселенськими Соборами, які тривали з 325 по 787 рр… І сьогодні складно заперечити одне — немає жодного сумніву, що саме на цих теренах колишньої Римської імперії воно (християнство — ред.) зароджувалось, воно полите кров’ю мучеників, це територія, звідки стікалися на перші сім Вселенських Соборів.

Формування доктрини Третього Риму

То що таке Московська Патріархія? Це, власне, та Патріархія, яка першою в історії порушує пентархію… Ми часто не звертаємо увагу на один факт, коли 1589 р. Патріарх Єремія в Москві видає свою грамоту на поставлення Московського Патріарха, в ній чітко лунає третьоримська доктрина. Тобто московське патріаршество XVІ ст. було довершенням третьоримської доктрини, яка зароджується ще з XV ст., коли 1453 р. османи беруть Константинополь і Софія Палеолог через останнього імператора, через Папу Римського потрапляє до Москви. Відтоді розвивається третьоримська доктрина, яка формує в середині Росії уявлення про її певну унікальність, месіанство. Оскільки впало попередні два Рими, то відтепер Московське царство є покровителем, збирачем усіх не просто православних, а християнських народів.

«Передача» Київської Митрополії Москві

Якщо почати розбиратися в османській писанині, стає зрозуміло, що акт начебто передачі митрополії, де передачі немає, достеменно її відображає: турки нічого нічого не збиралися віддати Московському царству. Тим паче, величезної митрополії.

Свідчення про царське посольство записано
у турецькому “Реєстрі скарг 1686 – 1687 років”

Крім чотирьох османських документів, зявляється ще п’ятий, італійський. Згідно з ним Москва посягає на Синайську єпископію — частину Єрусалимського патріархату.

«Підкуп» Патріарха Діонісія (історія про 200 золотих і 120 шкурок)

На той час (80-ті рр. XVII ст. — ред.) зберігається орієнтовно сорок фінансових документів Константинопольського Патріарха, які показують фінансове життя на той час. Патріарх Діонісій Муселимис сходив на трон п’ять разів. За кожне сходження він мав заплатити мільйон акче… Якщо почитати тодішніх мандрівників до Стамбула, то патріархи аж ніяк не виглядають жебраками, як нам звикли їх подавати.

Ці податкові документи показують, який огром податків на той час збирає Патріархія по греках… Ще й, крім того, на  400 тис. акче Патріарх мав купувати м’яса для султанської гвардії. Уявляєте, яким огромом коштів користувалася ця людина?  Чи потрібні були йому взагалі соболі?»

Повні відео- та аудіоверсія лекції незабаром з’являться у мережі на медіаресурсах ВПУ.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *