Маловідомі константинопольські архіви спростували передачу в XVII ст. Київської Митрополії Москві

28 листопада у Відкритому православному університеті з публічною лекцією виступив історик, філолог, докторант Стамбульського університету Олесь Кульчинський. Він розповів про «Третьоримську» ідею Московського царства — її антихристиянське походження та міліарну мету — Константинополь і Єрусалим.

Упродовж кількох останніх років український науковець досліджував стамбульські архіви, які історично є і константинопольськими. Вони наразі є малодоступними для широкого кола українських науковців.

У дослідженні автора, презентованому під час лекції, йдеться, зокрема, і про Київську церкву, яка  постає в мілітарній перспективі Москви як наріжний камінь, перша та головна перешкода на шляху до втілення вже нині «третьоримської» мети.

«Ми нашу історію поділили за вектором «схід — захід».  Але вона не завжди ділилася на схід і захід. Часто вона для нас витікала з півночі і півдня…», — зазначив доповідач. Автор розповів про результати дослідження ним османських архівних документів, які зі свого боку підтверджують грецькі розвідки Василя Лурьє, Костянтина Вєтошнікова, Віри Ченцової про те, що в російських перекладах тодішніх (XVII ст.) грамот Константинопольського Патріарха не йдеться про підпорядкування Київської Митрополії Москві. А лише про право висвячувати Київського митрополита. Також доповідач зробив широкий екскурс в історію християнства — від початку виникнення пентархії у перші століття нашої ери, через ісламізацію Туреччини і пов’язаний з нею конфлікт у Сирії і до конфлікту на Сході України.

Дивіться також:

Київська Церква XVII ст. в боротьбі з «Третім Римом». Фотозвіт

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *