З полотна — на поле бою: герої живуть вічно, і прямо серед нас

До двадцять восьмої річниці Незалежності України — 24 серпня 2019 року — у Києві відкрився мистецький проект «Воїни минулого та сьогодення. Мужність України крізь часи»

Його співавторками стали художниця Наталія Павлусенко та журналістка Вікторія Ясинська. На ньому представлено відому фотовиставку Віки Ясинської «Портрет солдата» із серією психологічних портретів українських військових і добровольців та живописну серію «Герої козацької України» художниці Наталії Павлусенко.

На відкритті мистецького проекту пробував Відкритий православний університет.

Об’єднані спільним арт-простором, фото- та художні роботи, поперемінно вивішені на стінах, експонують героїв минувшини та сучасності. Гетьмани та козацькі ватажки разом із солдатами наших днів показують тяглість вітчизняної героїчної традиції. А жанр історичної реконструкції й використання результатів наукових досліджень у художніх портретах знімають з нашої історії полуду дешевої героїзації.

Підсилюється справжність духу та сила характерів захисників Вітчизни образами сучасних воїнів. Вони — це люди із різним соціальним статусом. Але, слідуючи за щирим прагненням захистити рідну землю, взяли зброю до рук і пожертвували собою й своїм звичним життям заради нас.

Ідея спільного проекту із фотороботами Вікторії Ясинської та портретами Наталії Павлусенко виникла в громадської діячки Аннабелли Моріної.

«Я побачила у фейсбуці одного з гетьманів роботи Наталії і зрозуміла, що цікавою є не тільки історія Київської Русі і Почайни, а й історія Гетьманської доби України», — розповіла на презентації виставки Аннабелла Моріна. — «Це були люди надзвичайно харизматичні, сповнені духу мужності. І стало зрозуміло, що колишні герої психологічно перекликаються із тими героями, які є зараз. Героїзм та мужність притаманні українцям, вони у нас в крові».

Ще донедавна у вітчизняних підручниках з історії України замість портрета того чи іншого гетьмана була надрукована булава. Так у художниці Наталії Павлусенко виникла ідея вдатися до історичної реконструкції і відтворити та покращити існуючі образи, а за відсутності прижиттєвих зображень — створити нову іконографію, керуючись історичними дослідженнями.

Робота над живописною серією козацьких героїв розпочалася у 2007 році, коли було створено перший портрет гетьмана Івана Мазепи. Познайомившись із журналісткою Вікою Ясинською та її фотороботами, Наталя залучила реальних людей для створення психологічних портретів деяких історичних персонажів. Так, герой України, командир танкової бригади Олександр Мороз із серії «Портрет солдата» став психологічним прототипом портрету козацького ватажка Северина Наливайка.

На відкритті виставки ректор ВПУ Георгій Коваленко закликав усіх до молитви — і за тих, хто упокоївся, і за тих, хто лікується, і за тих, хто прямо зараз захищає нашу державу.

«Ми, християни, зустрічаємося. І кажемо: «Слава Ісусу Христу! — Навіки слава!» Святкуємо українські свята, кажемо: «Слава Україні! — Героям слава!» Одне свято церковне, інше — державне.  Є те, що поєднує ці два і сприймається і в військово-суспільно-державному контексті, і в церковному — з нашою вірою у вічне життя. Ми говоримо, що герої не вмирають.  І в цьому є віра народу, віра церкви в воскресіння і життя вічне. Ця віра продовжує жити, а героям допомагають не вмирати такі проекти».

***

Цікаві факти з виставки

За дослідженням історика Ольги Ковалевської команда науковців та криміналістів СБУ у 2017 році створила електронне зображення Івана Мазепи, яке дивним чином збіглося з портретом авторства Наталії Павлусенко, який вона написала ще у 2007 р. та про який ні історик, ні команда не знали.

Ольга Ковалевська та Наталія Павлусенко.

Вражаючим стало відкриття щодо портрету Петра Калнишевського пензля Наталії Павлусенко (написаний у 2011 році). У 2015 році на Соловках (Росія) відбулася ексгумація рештків П.Калнишевського та його канонізація. Коли російські вчені дослідили череп П.Калнишевського, то він повністю збігся з портретом художниці.

І вже прямо на виставці, під час формування експозиції, організатори знайшли вражаючий збіг зовнішності Петра Калнишевського з одним із солдатів з фотопроекту Віки Ясинської — Валерієм Чоботарем.

***

Метою виставки є надихнути інших повірити в себе, а дітей — вчити історію і дізнаватися, якими були їхні пращури і які є поруч  герої, щоб їм було на кого рівнятися.

Детальний звіт та дві авторські міні-екскурсії експозицією — у відео на нашій ФБ-сторінці.

Виставка діятиме упродовж вересня в кінотеатрі «Братислава» за адресою: вул. О.Архипенка, 5.

Фото з ФБ Наталії Павлусенко

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *