«У нас немає часу чекати»: на Всеукраїнському церковно-громадському форумі єдності православних відкрито заговорили про проблеми ПЦУ

20 червня 2019 року у Києві відбувся Всеукраїнський церковно-громадський форум єдності православних. Його співорганізаторами виступили: НПУ імені М.П. Драгоманова, ставропігійна парафія Преображення Господнього міста Києва та Переяславсько-Вишневська єпархія Православної Церкви України.

Під час форуму його учасники обговорили нагальні питання та проблеми розвитку й розбудови Православної церкви України, а також постановили, які першочергові дії варто вчинити для виходу із ситуації, в якій опинилася ПЦУ, а також її перші кроки на шляху до утвердження як консолідуючого фактору нації та символу української державності.

У роботі форуму взяли участь митрополит Вінницький і Барський Симеон, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, завідувач кафедри культурології, член-кореспондент НАПН України Віктор Бондаренко, релігієзнавці, філософи, ієрархи і духовенство ПЦУ, представники державних органів влади, численні медіа та громадськість. Модерував зустріч ректор ВПУ прот. Георгій Коваленко.

Під час форуму, зокрема, обговорили складнощі переходів парафій до ПЦУ та їхню перереєстрацію, майнові питання, можливу участь держави в модеруванні процесу переходів парафій, можливість діалогу між священноначаллям ПЦУ і УПЦ. Крім юридично-державних наративів, на зустрічі від учасників звучали соціальні, просвітницькі, науково-практичні пропозиції щодо розвитку ПЦУ та утвердження її міжнародних позицій у світовому православ’ї, а також найширше використання її людського ресурсу — духовенства та мирян.

Дивіться також ВІДЕО стріму з форуму.

Опубліковано Oleksandr Drabinko Четвер, 20 червня 2019 р.

Опубліковано Oleksandr Drabinko Четвер, 20 червня 2019 р.

Екзарх Константинопольського Патріарха архімандрит Михаїл наголосив на необізнаності широких мас зі справжнім станом речей щодо Томосу про автокефалію та маніпуляціями навколо цієї інформації. Суспільство нині вимагає пояснень простими словами складних наукових положень і понять, зазначив архімандрит Михаїл.

Творцями нової церкви має стати її люд, переконана завідувач відділу Інституту філософії НАН України Людмила Филипович.

«Новостворена церква (ПЦУ) дуже повільно розвивається. У нас немає часу так довго сидіти і чекати, поки нас покличуть. Науковці відкриті до співпраці і готові допомогти церкві. Наріжне питання сьогодні — людський ресурс. Яким людським ресурсом володіє церква? ПЦУ має використати все, що є кожному з нас».

Науковці завжди виступали медіаторами — з’єднували церкву з державою, суспільство з іншими релігіями, і сьогодні готові продовжувати медіаторську функцію. Є колосальний досвід роботи зі ЗМІ. «Ми постійно роз’їжджаємо світом і відстоюємо ідеї нашого українського православ’я і ПЦУ», — додала Людмила Филипович.

Найбільшою проблемою ПЦУ професор Олександр Саган назвав відсутність єдності:

«Об’єднання поки йде зверху, через клір. Ми говоримо про те, що об’єднання має йти знизу, через широкий вірянський рух».

Нині серед зовнішніх проблем ПЦУ — визнання єдності зі світовим православ’ям; інформаційна війна з боку Московського Патріархату; відсутність достатньої інформації англійською мовою як протистояння московській пропаганді.

З першочергових дій: у кожній області має бути створено майданчик для священиків різних юрисдикцій, де б вони могли познайомитися для реалізації спільних проектів. Необхідні лекції, об’єднавчі круглі столи для інтелігенції, вірян тощо.

В дискусії взяли участь:

митрополит Вінницький і Барський Симеон, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон, єпископ Шепетівський Адріан, єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан, архім. Михаїл (Аніщенко), архім. Маркіян (Каюмов), прот. Георгій Коваленко, прот. Богдан Огульчанський, прот. Петро Зуєв, прот. Миколай Тишкун, свящ. Віктор Мартиненко, протод. Іоанн Гичун, Ігор Лисов, Віктор Бондаренко, Іван Папаяні, Андрій Смирнов, Олександр Саган, Людмила Филипович, Віталій Хромець, Костянтин Сігов, Ігор Золотоверх, Марія Посвістак, Лариса Владиченко.

За результатами роботи форуму було прийнято ЗВЕРНЕННЯ УЧАСНИКІВ ФОРУМУ ЄДНОСТІ УКРАЇНСЬКОГО ПРАВОСЛАВ’Я ДО СВЯЩЕННОНАЧАЛЛЯ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ ТА УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ.

Фото з ФБ-сторінок Олександра (Драбинка) та Людмили Филипович

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *