Відродилась і вийшла з київських берегів. Про Почайну заговорили на Міжнародному екологічному саміті в Стамбулі

На ІІІ Міжнародному екологічному саміті у Стамбулі говорили про місце хрещення Київської Русі — ріку Почайну.

ІІІ екологічний саміт Халкі  відкрився 1 червня. У робочій зустрічі взяли участь представники Православних церков Греції, Александрії, Кіпру, Грузії, Румунії, Болгарії, Америки, Фінляндії, Естонії, УПЦ в Канаді, Коптської Церкви. Православну Церкву України на саміті представили ректор Волинської православної богословської академії протоієрей Володимир Вакін і протоієрей Андрій Дудченко.

Під час роботи саміту о. Андрій презентував доповідь «Почайна: втрачена і відроджена». Він розповів про екологічну ініціативу вірян Православної Церкви України з відродження річки Почайни.

«На ІІІ Міжнародному екологічному саміті Халкі в Стамбулі розповів про проект з відродження Почайни. Важливо те, що це ініціатива “знизу”, яка нарешті дійшла до офіційного визнання та підтримки», — написав, зокрема, в ФБ о. Андрій.

Завдяки відродженню річки Почайни та відновленню історичного місця хрещення Київської Русі Україна була представлена на міжнародному форумі як країна, в якій люди піклуються про свої історичні річки.

Розповівши про стан історичних водойм у Києві, які зараз переважно знаходяться під землею, о. Андрій нагадав учасникам саміту, серед яких був присутній і Вселенський Патріарх Варфоломій, що саме в річці Почайні у 988 році запрошений князем Володимиром Константинопольський митрополит хрестив киян.

З карт Києва назва ріки «Почайна» зникла в 30-ті роки ХХ ст. Та силами громадськості у 2015 році річка знову повернулася на карти, розпочалася її ревіталізація.

Навесні 2019 року було закладено парк на березі Почайни, а 80-метровий бетонний колектор, куди мали «заховати» ріку, було демонтовано.

Місце хрещення киян, яке знаходиться поблизу Поштової площі в Києві, 22 травня отримало національний статус історичної пам’ятки.

«Прямо сейчас. 
Почайна. Утерянная и возвращенная историческая река.
Экологический саммит в Стамбуле, организованный Вселенским Патриархом — борцом за екологію. Презентация о.Андрея Дудченко.
Теперь в мире будут знать, как в Украине вернули речку первокрещения киевлян», — написала в ФБ ініціаторка громадського руху ГО «Почайна» Аннабелла Моріна.

Нагадаємо, близько тижня тому на ймовірному місці хрещення киян, в історичному гирлі Почайни, на розкопках Поштової площі ініціативна група встановила православний хрест, який освятив митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

Почайна – Хрестителька Русі: розсекречення (Анабелла Моріна)

Прот. Андрій Дудченко. Курс лекцій «Літургійний реалізм»

За матеріалами сайту Спасо-Преображенського собору
та ФБ-сторінки Андрія Дудченка

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *