«Не треба за нас боротися!» — ефір з Георгієм Коваленком на UA:Радіо Культура про традиційні сімейні цінності

В ефірі Українського радіо та UA:Радіо Культура в авторському проекті Ірини Славінської #ПраваЛюдиниПонадУсе гості студії — Лариса Кобелянська, координаторка Громадської ради з ґендерних питань при МФО «Рівні можливості»/Equal Opportunities Caucus та Георгій Коваленко, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості — обговорили питання сучасної родини та традиційних сімейних цінностей.

Під час ефіру авторка програми та гості студії спробували розібратися, що таке сучасна родина. «Сучасна родина — це дуже різноманітне формулювання і в нього можуть входити багато життєвих досвідів, — сказала ведуча Ірина Славінська. — Є гіпотеза, що сучасна родина може відрізнятися від поняття, яке часто описують як «традиційна родина».

Лариса Кобелянська

Сучасна родина — це дуже багато різних моделей. Чи є традиційною модель, де є батько, мати і кілька дітей, батько працює на заробітках в одній країні, мати — в іншій і вони роками спілкуються по скайпу? Така історія є, але це родина. Ми знаємо сьогодні родини, в яких, на жаль, загиблі на сході хлопці або дівчата. Це молоді вдови, молоді вдівці з дітьми. Якщо хтось сьогодні скаже, що це нетипова, нестандартна сім’я і до неї держава не має жодного стосунку, бо вона є «нетрадиційною», то, звісно, це буде абсолютно неправильно. Тому, коли говорять про традиційні сім’ї, ми просимо це розшифрувати, а нам не дають жодної альтернативи, крім «батько-мати-діти», то це приводить сучасне суспільство до певного непорозуміння.

Георгій Коваленко

Коли говорять про традиційні цінності, що їх треба захищати, мене це дуже… лякає. Тому що зазвичай це вимога застосовувати силу чи обмежувати іншого/інакшого. Нас Господь не обмежує, насильством не захищає. І ми вже жили в Радянському Союзі, де дітей родин ворогів народу вилучали з родини, де держава намагалася і моделювати, і конструювати родини. Врешті-решт  це призвело до багатьох проблем. Мені здається, якщо говорити з біблійної точки зору, та заповідь, яку Бог давав в раю — «плодіться і розмножуйтеся», то є традиція продовжувати людський рід.

Інша традиційна річ є в заповідях: не твори перелюбу, якщо в тебе є родина, не шукай чогось іншого. Але я дуже не хотів би, що ці питання вирішувалися регуляторно: або поліцією моралі, або щоб держава захищала мене. У мене одне прохання до держави: хай не заважає родинам. Мені здається, що великі родини і родини, де батьки відповідальні, складають основу держави. Насправді вони допомагають державі, тому що вони утримують своїх дітей, батьків, доглядають, піклуються. Вони розуміють проблеми суспільства набагато краще, ніж іноді це видно з високих кабінетів.

***

Якщо є проблема абортів, давайте допомагати, вирішувати, як допомогти жінці народити і виховати дитину. Давайте створювати умови, брати відповідальність. Бо не тільки жінка відповідальна, що вона завагітніла. Є відповідальність у цьому чоловіка, відповідальність родини, суспільства. І тут так само потрібна просвіта, а не просто заклик до боротьби.

***

Насправді велика родина — це сильна спільнота, яка спроможна не тільки просити, а яка спроможна допомагати. Це буде той приклад, який люди будуть хотіти наслідувати.

***

Не треба за нас боротися! Боротьба за традиційні цінності використовується чи то для того, щоб розхитувати ситуацію в суспільстві, чи то для того, щоб його певним чином обмежувати.

***

Слухайте та дивіться запис програми, де говорили про  Всеукраїнський форум сім’ї, який відбувся за підтримки Всеукраїнської ради церков, про демографічну загрозу Україні, про термін «ґендер» в українському законодавстві, про репродуктивне здоров’я нації, про те, чиєю відповідальністю є діти та чи дійсно заборона абортів призводить до підвищення народжуваності.

Повністю — на ФБ UA: Радіо Культура.

За матеріалами ФБ UA: Радіо Культура

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *