Софія Київська у світлі нових досліджень. Лекція Надії Нікітенко

Місця на цю екскурсію були «забиті» вже за кілька днів після початку реєстрації. У день проведення самої лекції у Софійському соборі був аншлаг. Людей прийшло навіть більше, ніж подали заявок.

Адміністрації Нацзаповідника та Відкритого Університету, втім, не розгубилися — адже це вже не перший лекторій у Софії, який збирає таку кількість відвідувачів. Тож чергу, яка вишикувалась перед входом у собор, швидко впорядкували, і всі бажаючі пізнати премудрість увійшли в її царину.

Графіті-екскурсія з В’ячеславом Корнієнком у Святій Софії — ФОТОРЕПОРТАЖ

Люди йшли «на Софію» і «на екскурсовода». Кого не спитай — всі у соборі вже не в перше. Що ж тоді можна дізнатися нового? Чим вабить Софія? Навіщо сюди йдуть люди?

Людмила Филипович, релігієзнавець, доктор філософських наук, професор, зав. відділом історії релігії і практичного релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України

«У нашій мові є такі поняття, як «культовий музикант», «культовий письменник». А я пропоную ввести нове поняття — «культовий екскурсовод». Надія Нікітенко, як її колеги, зокрема, Ірина Євгенівна Марголіна, належать саме до культових екскурсоводів.

Подивіться, скільки людей сьогодні прийшли в Софію. Вони прийшли «на Нікітенко». Тому що дійсно ми багато знаємо про цю пам’ятку, але в інтерпретації Надії Нікітенко вона починає грати новими барвами, новими деталями, новими несподіванками…

А це пов’язано із чим? Із тим, що екскурсоводи такого рівня — це «Професіонали» з великої літери. Це не просто доктори, професори. Це люди, які живуть цією пам’яткою, які дослідження Софії Київської зробили своєю автобіографією. Все в їхньому житті пов’язано з Софією.

Нам треба берегти таких людей. Вони народжуються не так часто. Це рідкість, коли збігаються професіоналізм з екзистенційними сподіваннями і очікуваннями. Тут усе збіглося, і це велике щастя, що ми маємо таких людей, я готова слухати їх зранку до вечора.

«Думаю, що ми тут вперше переживаємо відчуття космічні, коли все вибудовується в такій послідовності, в такому порядку, який здатен зафіксувати ця споруда»

Ми ж розуміємо прекрасно, що Софія будувалася не просто як будівля. Тут закладена дуже глибока філософія. Тут фактично представлений світ — весь духовний і космічний світ людини тієї епохи.

Уявіть собі, що є країни, де немає таких пам’яток, де немає такого досвіду доторкання до такої історії. А у нас є.

Тому бережімо ці пам’ятки, бережімо тих людей, які передають із покоління в покоління розуміння цих пам’яток, їх відчуття, емоційні переживання, які пов’язані із ними.

Я тільки можу побажати таким культовим екскурсоводам здоров’я і багатьох років життя, щоб наші діти і онуки казали: «А мої мама і бабуся слухали Надію Нікітенко!»

Культовий екскурсовод та культова споруда зібрали аншлаг — фоторепортаж з лекції Надії Нікітенко у Софійському соборі

Майже вісімдесят екскурсантів — і увагу приділили кожному, хто цікавився, ставив запитання, конспектував, просив показати іще, іще…

Для екскурсії Надія Миколаївна обрала модульний підхід — розповіла, що ж нового з’явилося в дослідженні Софії Київської.

«Пам’ятку досліджують вже 200 років. І 200 років вона не перестає дивувати»

Про архітектуру і її символіку, про літописні датування, про давньоруські графіті, про те, що мозаїка Богоматір «Оранта» споконвік вважалася чудотворною і є такою понині, про великого мецената Софійського собору гетьмана Івана Мазепу і про засновника Софійського собору, князя Володимира говорила Надія Нікітенко.

Олена Борисенко, екскурсовод-фрілансер

«Мені було цікаво, бо я тут присутня як гід-екскурсовод. Почула те, що мене вразило і перевернуло мою уяву, — про портрет родини Володимира. Оскільки вважалося, що це зображена родина Ярослава Мудрого. Також було цікаво почути дати заснування, освячення собору. Була така думка, що все ж таки не Ярослав заснував собор, а Володимир. І мені було важливо почути про 1011-1018 рр. Дуже вдячна за можливість дізнатися про ці факти».

Тарас Малишевський,  радник у Міністерстві закордонних справ України, дипломат

«Я не вперше у Софії Київській. Сам маю дипломатичний фах і працюю зазвичай закордоном. І тут, у Києві, Міністерство закордонних справ має дуже багато гостей, яких запрошуємо сюди. Але такої лекції, як ця, мені досі не щастило почути.

Нове для себе я відкрив у тому, що вивчено в цій глибинній святині, на цьому місці українськими вченими, зокрема, про графіті. Іще я сьогодні почув, що власне за рік буде 1000-ліття дати освячення цього собору.

«Найперше, що я скажу друзям: не забудьте про 11 травня 2018 року! Бути тут, думати про те, що в цей день саме тисячолітня річниця від заснування Софії Київської»

Усім знайомим одні тільки поради — бути більше в Софії.

Хочеться сказати декілька слів про Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості. Це неймовірно чудова ідея, яка відвідала її засновників: мати у нас в Києві таку ініціативу зараз, у цей буремний час, коли йде війна, коли частина України крається  сусідньою державою і всі в обороні.

Водночас в Києві ми маємо цей центр духовності, центр освітнього, пізнавального і культурологічного характеру».

«Написи Києва і Новгорода показали — рядові мешканці Русі-України були грамотними»

Лекція про графіті Святої Софії — короткий ВІДЕОкоментар В’ячеслава Корнієнка

Підготували Вікторія Кочубей та Анна Власенко

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *