Літургія: як подолати розрив між теорією і практикою? – лекція-презентація від протоієрея Андрія Дудченка

Насправді, Літургію люблять всі, просто духовенство більше її знає…

Знати, розуміти, пізнавати красу і глибину православного богослужіння закликав слухачів Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості київський священик Андрій Дудченко. У четвер, 26 травня, в актовому залі Теплої Софії відбулася його лекція-презентація.

За що духовенство любить Літургію? Фоторепортаж з лекції о.Андрія Дудченка у ВПУ

Бесіда була присвячена темі «Літургія: як подолати розрив між теорією і практикою». Отець Андрій, як практик і теоретик (цього дня було представлено його нову книгу «Божественна Літургія: путівник»), поділився своїми думками щодо стану, в якому нині перебуває православне богослужіння.

Насамперед він наголосив на тому, що Літургія — це спільна справа, а не просто одна із служб, і є головною подією Церкви, її центром. Через Євхаристію, яка звершується на Літургії, спільнота людей стає власне Церквою — єдиним Тілом Христовим, а кожен присутній на богослужінні у таїнстві Причастя переживає момент особистої зустрічі з Богом.

Однак нині якраз ситуація з причастям вірян викликає занепокоєння. Отець Андрій проілюстрував це на прикладі двох складових Літургії: Літургії Слова та Літургії вірних. На першій частині люди зосереджують увагу на слуханні Святого Письма — Слова Божого, під час другої — причащаються Тіла і Крові Бога Слова – Господа Іісуса Христа. «Важко уявити, аби на Літургії Слова хтось свідомо позбавив себе слухання Євангелія — відвернувся, чи затулив би вуха, чи вийшов би з храму. Проте на Літургії вірних, коли священик проголошує слова Христа «приидите, ядите», половина вірян може розвернутися й вийти, не причащаючись», — зазначив отець Андрій.

Також він вказав на інші сумні тенденції в літургічному житті сучасних вірян, окресливши загальний стан словами протопресвітера Олександра Шмемана як кризу літургійного життя, яка відбувається у трьох вимірах — Літургії, богослов’я, благочестя.

Серед небезпечних прикладів такого відриву теорії від реального життя було вказано: читання більшості молитов так, що їх не чують віряни, хоча молитви виголошуються від імені всіх, хто стоїть у храмі; немає окремого уставу для парафій, богослужіння скрізь звершується за монастирським уставом, що не завжди зручно для невеличких парафій у місті чи в селі. Також є розрив між участю в богослужінні духовенства і мирян, внаслідок чого останні залишаються ніяк не задіяними і не відчувають себе повноцінними учасниками Літургії як спільної справи.

Однією з найбільших проблем отець Андрій вважає ситуацію «Літургії без причасників». Через панівний індивідуалізм віряни кожен сам для себе вирішує, чи причащатиметься він, чи «достоїн» Причастя. І, як правило, рішення приймається не на користь Таїнства. У той час, як усі молитви — як під час Літургії, так і на її завершення — звернені до Бога саме з проханням сподобити причастя, або з подякою за те, що причастилися.

Зупинившись детально на прикладах відхилення від літургічних норм у богослужбовому житті православної громади, отець Андрій запропонував шляхи вирішеня проблеми.

Що можна зробити, аби поширювалося Літургійне відродження, яким чином кожен на своєму місті — священнослужитель, церковнослужитель та вірянин — може до цього долучитися, і як зацікавити Літургією тих, хто про неї поки що нічого не знає, дивіться у повній відеоверсії бесіди з отцем Андрієм Дудченком у лекторії Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості.

***

Наприкінці лекції відбулася презентація нової книжки о.Андрія «Божественна Літургія: путівник» та перевидання його посібника «Сповідь і причастя», що вийшли у видавництві «Дух і Літера».

Своїми враженнями та міркуваннями на тему лекції та з приводу видань поділилися гості — викладач Києво-Могилянської Академії Олексій Сігов та викладач літургіки Українського Католицького Університету о.Василь Рудейко.

На завершення зустрічі керівник Відкритого Православного Університету протоієрей Георгій Коваленко анонсував графік «спекотного» червня — всі заходи Університету Святої Софі-Премудрості розписані до кінця наступного місяця: Спекотний червень у Відкритому Православному Університеті: 4 лекції і багато премудрості

Дивіться повну відеоверсію лекції протоієрея Андрія Дудченка

Про попередні заходи Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості читайте також:

Відкритий Православний Університет збирає тих, хто перекладає Святе Письмо. Відбулася лекція прот.Богдана Огульчанського (+відео)

Перший міжнародний круглий стіл Відкритого Православного Університету — відео і текст

«Школа Анни Ярославни» святкує Великдень у Софії Київський — фоторепортаж

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *