Публічна лекція Людмили Филипович «Знання ПРО релігію: навіщо вони потрібні сучасним віруючим і секулярному суспільству»

Години часу вже стає замало, і третя лекція Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості тривала з 17:30 до 19:00.

У четвер, 31 березня, при заповненому залі у приміщенні Теплої Софії в Національному заповіднику «Софія Київська» професор Людмила Филипович виступила з доповіддю «Знання ПРО релігію: навіщо вони потрібні сучасним віруючим і секулярному суспільству».

Людмила Филипович, Протоієрей Георгій Коваленко, Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Доповідачка — для релігійного середовища людина знакова. Релігієзнавець, доктор філософських наук, професор, зав. відділом історії релігії і практичного релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, викладач релігієзнавства в різних університетах України, експерт з державно-церковних та міжконфесійних відносин, віце-президент Української асоціації релігієзнавців.

За півтори години Людмилі Филипович вдалося познайомити слухачів з релігієзнавством, навіть за умови, що з цією галуззю науки дехто з присутніх взагалі ніколи не стикався. Розповідь про предмет-об’єкт-методи дослідження була місткою, точною, а разом із тим — зрозумілою. Про що свідчили зокрема численні запитання до доповідачки після її виступу.

Людмила Филипович, Протоієрей Георгій Коваленко, Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Лекція умовно поділилася на дві частини: спершу було здійснено стислий огляд наявних у світі конфесій з порівняльною статистикою, потім дано характеристику діяльності відділення релігієзнавства в Україні з часу його відкриття.

Жваве обговорення викликала наведена статистика. Так, виявилося, що в світі менше 2% людей є атеїстами (1,9%). Найбільшою релігією є християнство — його сповідують 33,9%; далі йде іслам — 22,7%, індуїзм — 13,9%, буддизм —7,1% тощо. Загалом релігій нараховується близько 20 тисяч.

При чому, за словами Людмили Филипович, жодна країна на сьогодні не веде жорсткої статистики з кількості віруючих, а тому ці цифри є досить умовними, адже складаються з результатів соціологічних опитувань та приблизних підрахунків.

В Україні віруючими себе вважають 78% населення, проте рівень релігійності людей є нижчим, ніж, наприклад, у Голандії.

***

Також присутні мали можливість поглянути на діяльність відділення релігієзнавства зсередини.

Людмила Филипович розповіла, які стратегічні завдання ставило перед собою академічне релігієзнавство в Україні на зорі створення профільного відділення в Інституті філософії в 1991 році. На її думку, обрану тоді стратегію на сьогодні практично реалізовано. Створено підручники з академічного релігієзнавства, підготовлено понад 200 фахівців, діють відділення релігієзнавства у вищих навчальних закладів, видно 10-томну «Історію релігій в Україні» тощо.

Однак одним із найголовніших досягнень академічного релігієзнавства є, за її словами, те, «що сьогодні в Україні жодна релігія не є переслідуваною». 

Також унікальним досвідом українців є міжконфесійний мир, який зберігався впродовж усіх цих років. Цей досвід вітчизняні вчені-релігієзнавці змогли показати всьому світові. «Ми зацікавили міжнародну спільноту Україною — релігійною, духовною Україною. І вони вже не розглядають українців як атеїстичну націю, яка не має ніяких коренів, і не має ніякого духовного досвіду. Сюди приїздили американці, європейці вчитися в нас — як можна мирно співіснувати представникам різних релігій, при чому не теоретично, а практично. Це дуже цікавий досвід і ми не маємо його втратити», — зазначила Людмила Филипович.

На цей час релігієзнавча галузь працює над розробкою нової стратегії подальшої діяльності. Так, учені ставлять перед собою завдання дбати про розвиток духовного і релігійного життя; поширювати знання про релігію, щоб люди могли розуміти, як мислять і функціонують інші конфесії, формувати повагу до представників інших релігій тощо.

Дивіться також повне відео лекції:

Людмила Филипович: Знання ПРО релігію

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *