Публічна лекція о. Кирила Говоруна «Релігія і Ідеологія»

Перший захід Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості відбувся в четвер, 10 березня, в стінах Святої Софії Київської. О 18:00 тут на лекції архімандрита Кирила (Говоруна) «Церква в публічному просторі: релігія та ідеологія» в актовому залі Теплої Софії був аншлаг.

Керівнику Відкритого Університету протоієрею Георгію Коваленку не довелося довго представляти лектора: доктор філософських наук, старший викладач Стокгольмської школи теології, науковий співробітник Колумбійського університету (США), отець Кирил за науковою та викладацькою діяльністю широко відомий в Україні та світі.

Його нинішній виступ зокрема було присвячено небезпекам, які чекають на Церкву, як боголюдський організм, якщо вона ототожнюватиме себе чи зливатиметься з державою або суспільством.

За словами отця Кирила, Церква обов’язково має бути присутня в публічному просторі. «Церква усвідомлює себе як Церква лише коли вона виходить в публічний простір. Там вона, власне, розуміє, що вона є відмінною від тої площини, в якій опинилася. Розуміє також, що вона не повинна ототожнювати себе з цією площиною, не повинна зливатися з цим публічним простором, але вона повинна там знаходитися. Тому що цей інший простір допомагає Церкві усвідомити її власну ідентичність.

Але Церква також може і загубити свою ідентичність у публічному просторі. Це відбувається, наприклад, тоді, коли вона намагається злитися з державою або суспільством».

Окресливши приклади подібного злиття Церкви з державою та суспільством, що мали місце в світі впродовж ХХ століття, отець Кирил зупинився на викривленнях, або ж дисфункціях Церкви. До таких було віднесено «громадянську релігію», «політичну релігію» та власне «ідеологію».

До речі, слово «ідеологія» з’явилося в добу Просвітництва саме на противагу «теології» і мало на меті сконструювати певну заміну релігії: «люди вірять в Бога, ми віримо в ідеї». По суті, ідеологія є «квазірелігією», вона спекулює на релігії та намагається замінити релігію собою.

Ідея ідеології отримала широкий розвиток і з часом почала домінувати над сприйняттям реальності. Упродовж ХХ століття ідеалізацію сприйняття світу чимало критикували, однак в усіх випадках боротьба з ідеологією зрештою сама перетворювалася на ідеологію.

Отець Кирил детально розглянув, які небезпеки несе ідеологізація Церкві. І одна з головних — втрата Церквою своєї ідентичності.

Але Церква може перемогти ідеологію — у випадку, якщо залишатиметься собою.

«Мої слова, можливо, прозвучать пафосно, але єдиною реальною альтернативою ідеології є Церква. Будь-який інструмент боротьби з ідеологією, як показує історія, сам перетворюється на ідеологію. Як з драконом у Шварца: той, хто йде вбивати дракона, стає його союзником. Ще з часів Карла Маркса, який першим почав критикувати ідеологію, ми бачимо, як мисливці за драконами самі перетворювалися на драконів. Церква єдина має шанс і можливість, і благодатну силу не перетворитися на такого пораненого, переможеного ідеологією борця.

Оскільки Церква має не лише соціальний, а й Божественний, благодатний вимір, вона здатна подолати і перетравити усі ці розбіжності. Для цього вона повинна відмовитися від ототожнення себе з будь-якою ідеологією, усвідомити, що вона — завжди більше, ніж будь-яка ідеологія: консервативна, ліберальна, будь-яка.

І найголовніше — вона має бути Христоцентричною. Шлях до того, щоб Церква залишалася собою — не дивитися на свою унікальність, не дивитися на свою ідентичність, а дивитися лише на Христа. Тоді організм Церкви буде здоровим».

***

Лекція тривала рівно 45 хвилин, 15 хвилин було відведено на запитання.

Дивіться повну відеоверсію виступу.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *