Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО)

Всеукраїнську Раду Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) утворено наприкінці 1996 року як міжконфесійну інституцію. Метою діяльності ВРЦіРО є об’єднання зусиль конфесій у справі духовного відродження України та координації міжцерковного діалогу як в Україні, так і за її межами, а також участь у розробленні проєктів нормативних актів із питань державно-конфесійних відносин та здійснення комплексних заходів доброчинного характеру.

Рада Церков функціонує на засадах рівності та рівноправ’я, поваги до внутрішніх настанов і традицій усіх релігійних організацій, що діють у межах законодавства України, та є незалежною від органів державної влади, політичних партій, інших громадських формувань та їхніх керівних органів.

Станом на червень 2021 року до складу ВРЦіРО входять 15 церков і релігійних організацій та 1 міжцерковна організація, серед яких православні, греко- і римсько-католицька, протестантські та євангельські церкви, а також іудейське та мусульманське релігійні об’єднання. Відтак Рада Церков представляє більш як 95 % усіх релігійних організацій України.

Згідно з Положенням, головування у ВРЦіРО члени Ради здійснюють почергово. Ротація головуючого у Раді Церков відбувається щопівроку. Це допомагає розподілити між конфесіями відповідальність за поточну координацію діяльності ВРЦіРО, її Секретаріату та профільних комісій.

Секретаріат ВРЦіРО, що складається з представників кожної конфесії, створено 2005 року для попереднього опрацювання актуальних питань перед їх винесенням на засідання для розгляду членами Ради. Також у складі ВРЦіРО функціонують профільні групи – Комісія з питань соціального служіння, Комісія медіа служіння та Робоча група з питань реституції майна релігійних організацій.

У липні 2019 року відбулася державна реєстрація ВРЦіРО як громадської спілки. Засновниками виступили церкви і релігійні організації, які входять до її складу.

Перелік скорочень:

АР Крим – Автономна республіка Крим

БДІПЛ ОБСЄ – Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі

БПЛА – Безпілотний літальний апарат

ВПОВнутрішньо переміщена особа

ГС ООН – Генеральний Секретар Організації Об’єднаних Націй

“ДНР” – “Донецька народна республіка”

ЄС – Європейський союз

ЗМІ – Засоби масової інформації

“ЛНР” – “Луганська народна республіка”

МГП – Міжнародне гуманітарне право

МКСМіжнародний кримінальний суд 

МС ООНМіжнародний суд ООН

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі

ООН – Організація Об’єднаних Націй

ОРДЛО – Окремі райони Донецької та Луганської областей

ПАРЄ – Парламентська асамблея Ради Європи

ПП – Перехідне правосуддя

ПР ООН – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй

РСЗВ – Реактивна система залпового вогню

США – Сполучені Штати Америки

ТКГ – Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України

ТОТ – Тимчасово окуповані території