Підтримка миру (peacekeeping)

Підтримка миру (peacekeeping) – це техніка розширює можливості як запобігання конфліктам, так і укладення миру, в тому числі за допомогою миротворчих операцій), подекуди це передбачає заходи із примусу сторін до миру  (peace enforcement); заходи, політики з миробудівництва в цілому (peacebuilding). Вперше в практиці міжнародних організацій терміни та підхід було використано в звіті ГС ООН  «Порядок денний для миру» (An Agenda for Peace в 1992 році. Preventive diplomacy, peacemaking and peace-keeping).

В Україні в контексті війни на сході 5 серпня 2015 р. № 797-р. 13 грудня 2017 р. було розроблено та ухвалено Державну цільову програму відновлення та розбудови миру в східних регіонах України. Програма включала складові 1. Відновлення інфраструктури. Відновлення критичної інфраструктури у сфері соціальних послуг, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, енергетики, тепло- та газопостачання, транспорту, водопостачання та водовідведення, екології та охорони навколишнього природного середовища, фізичної культури та спорту. 2. Економічне відновлення. Створення умов для економічного відновлення регіонів шляхом підтримки економічного планування на регіональному рівні, створення умов для підвищення рівня зайнятості населення, надання підтримки малому і середньому бізнесу та розширення доступу до фінансових послуг, розвитку промисловості, будівництва, сільського господарства та інших сфер економічної діяльності. 3. Розбудова миру та соціальна стійкість. Створення механізмів для досягнення соціальної єдності та відбудови довіри, сприяння культурному діалогу та вихованню толерантності, посилення ролі інститутів громадянського суспільства, забезпечення психологічної та соціальної підтримки населення, постраждалого від конфлікту, розвитку місцевого самоврядування у контексті децентралізації, створення самодостатніх територіальних громад, здатних до саморозвитку та підвищення рівня захисту населення й громадської безпеки.

Сьогодні урядом визначаються та розробляються інші документи, які передбачають залучкння громадянського суспільство, підвищення соціально] стійкості, розвиток територій, прилеглих до конфлікту. Затверджено Стратегію деокупації та реінтеграції Криму (2021). (Затверджена Указом Президента України №117/2021 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» було затверджено стратегічний документ стосовно деокупації та безпечної реінтеграції регіону.) Стратегія закладає ключові елементи, цілі, принципи,  напрями стосовно політики деокупації та безпечної реінтеграції. Проголошується політико-дипломатичний шлях формування політики деокупації. Наскрізними елементами  є “реалізація комплексу заходів дипломатичного, військового, економічного, інформаційного, гуманітарного та іншого характеру”. Політика деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території поєднується із заходами щодо розбудови миру, посилення обороноздатності держави, забезпечення подальшого суспільно-політичного і соціально-економічного розвитку України на засадах європейської та євроатлантичної інтеграції.

Стратегія визначає, що цілями державної політики щодо забезпечення деокупації тимчасово окупованої території та її безпечної реінтеграції є:

  • відновлення територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаного державного кордону, забезпечення державного суверенітету України;
  • забезпечення національної єдності, стійкості та згуртованості українського суспільства і держави Україна; припинення використання тимчасово окупованої території для діяльності, яка загрожує національній безпеці України та/або спрямована на підрив міжнародної безпеки і миру;
  • визначення правових засад перехідного правосуддя; формування та реалізація політики у правовій, соціальній, освітній, інформаційній, гуманітарній та інших сферах щодо зростання та зміцнення рівня довіри, гарантування прав та законних інтересів громадян України, які постраждали внаслідок тимчасової окупації; забезпечення сталого суспільно-політичного, гуманітарного та економічного розвитку України відповідно до визначених засад внутрішньої і зовнішньої політики, стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору.

Пріоритетні напрями стосуються забезпечення прав людини, корінних народів, правовий захист громадян України і юридичних осіб України, права і законні інтереси яких порушені внаслідок збройної агресії Російської Федерації та тимчасової окупації території України, заходи в сфері економічної, соціальної, гуманітарної, інформаційної політик.

Важливим елементом є поєднання спеціальних політик стосовно АР Крим та м, Севастополь, захист прав громадян України, які проживають на ТОТ із розбудовою засад перехідного правосуддя, заходами загальнонаціональної згуртованості та стійкості.

Пов'язані терміни:
Перелік скорочень:

АР Крим – Автономна республіка Крим

БДІПЛ ОБСЄ – Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі

БПЛА – Безпілотний літальний апарат

ВПОВнутрішньо переміщена особа

ГС ООН – Генеральний Секретар Організації Об’єднаних Націй

“ДНР” – “Донецька народна республіка”

ЄС – Європейський союз

ЗМІ – Засоби масової інформації

“ЛНР” – “Луганська народна республіка”

МГП – Міжнародне гуманітарне право

МКСМіжнародний кримінальний суд 

МС ООНМіжнародний суд ООН

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі

ООН – Організація Об’єднаних Націй

ОРДЛО – Окремі райони Донецької та Луганської областей

ПАРЄ – Парламентська асамблея Ради Європи

ПП – Перехідне правосуддя

ПР ООН – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй

РСЗВ – Реактивна система залпового вогню

США – Сполучені Штати Америки

ТКГ – Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України

ТОТ – Тимчасово окуповані території