Каїрська декларація прав людини в ісламі

Каїрська декларація прав людини в ісламі – спільний міжнародний документ, прийнятий 5 серпня 1990 року в Каїрі на з’їзді міністрів закордонних справ Організації ісламського співробітництва. Каїрська декларація спрямована на визначення прав людини згідно з ісламським шаріатом, і має рекомендаційний характер для держав ОІС. Права людини, визнані в декларації, частково дублюють права, описані в Загальній декларації прав людини ООН (1948 р.), але наявність цих прав аргументується під кутом зору ісламського богослов’я. Зі свого боку, міжнародна спільнота не сприйняла цей документ, оскільки він є вузькоконфесійним і пропонує деякі положення, що вважаються дискримінаційними в сучасному міжнародному праві.

Каїрська декларація складається з Преамбули та 25 статей, частина з яких (зокрема, статті 10, 24 та 25) проголошують першість ісламу як релігії та шаріату як джерела нормотворчості, тоді як інші стосуються більш практичних питань – прав людини загалом, прав жінки, освітніх прав, заборони на тортури та взяття заручників тощо. Деякі статті повністю чи частково стосуються збройних конфліктів. Зокрема, стаття 3, яка цитується в додатку, присвячена правилам ведення війни, стаття 11 засуджує колоніалізм і закликає всі держави сприяти боротьбі колонізованих народів проти окупації, стаття 20 забороняє незаконне позбавлення волі та тортури, медичні та наукові експерименти над людьми.

Каїрська декларація прав людини в ісламі стала одним з важливих документів для ісламського світу, поставивши питання про мусульманський погляд на права людини. Згодом ці питання підіймалися і в інших документах, зокрема, в Арабській хартії про права людини, яка набрала чинності в 2008 році, після того, як її ратифікували 7 арабських держав (на сьогодні вже 14 держав ратифікували цей документ, хоча він так само не був сприйнятий міжнародною спільнотою поза ісламським світом).

Пов'язані терміни:
Перелік скорочень:

АР Крим – Автономна республіка Крим

БДІПЛ ОБСЄ – Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі

БПЛА – Безпілотний літальний апарат

ВПОВнутрішньо переміщена особа

ГС ООН – Генеральний Секретар Організації Об’єднаних Націй

“ДНР” – “Донецька народна республіка”

ЄС – Європейський союз

ЗМІ – Засоби масової інформації

“ЛНР” – “Луганська народна республіка”

МГП – Міжнародне гуманітарне право

МКСМіжнародний кримінальний суд 

МС ООНМіжнародний суд ООН

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі

ООН – Організація Об’єднаних Націй

ОРДЛО – Окремі райони Донецької та Луганської областей

ПАРЄ – Парламентська асамблея Ради Європи

ПП – Перехідне правосуддя

ПР ООН – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй

РСЗВ – Реактивна система залпового вогню

США – Сполучені Штати Америки

ТКГ – Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України

ТОТ – Тимчасово окуповані території