Ефективне розслідування, кримінальне переслідування – Criminal prosecutions

Ефективне розслідування, кримінальне переслідування – Criminal prosecutions –  складова ПП, яка передбачає реалізацію з боку держави численних зобов’язань щодо забезпечення захисту прав людини й відновлення або встановлення миру та стабільності у відповідь на прояви масового насильства під час конфліктів і репресій. Серед таких міжнародних зобов’язань –  проведення розслідувань та встановлення винних; зобов’язання проводити кримінальне переслідування винних; зобов’язання надавати засоби правового захисту постраждалим; зобов’язання не допускати повторення злочинів і порушення прав; зобов’язання забезпечувати ефективний захист прав людини в майбутньому. (за матеріалами – Белфастські керівні рекомендації щодо амністії та відповідальності з коментарями)

Міжнародним правом чітко передбачено обов’язок держав із розслідування та притягнення до відповідальності винних у «серйозних злочинах відповідно до міжнародного права». У резолюції Генеральної асамблеї ООН (приміром, 60/147. Основні принципи і керівні положення,що стосуються права на правовий захист і відшкодування збитку для жертв грубих порушень міжнародних норм в області прав людини і серйозних порушень міжнародного гуманітарного права), підтверджується, що «Держави зобов’язані проводити розслідування і, якщо є достатні докази, забезпечувати переслідування в судовому порядку особи, щодо якої стверджується, що вона скоїла порушення та, якщо така особа визнається винною, зобов’язані покарати її».. У Статуті Міжнародного кримінального суду (далі – МКС) визначається, що «обов’язком кожної держави є здійснювати свою кримінальну юрисдикцію по відношенню до винних у скоєнні міжнародних злочинів” (6-й абзац преамбули).

У “Загальних принципах політики ЄС щодо підтримки правосуддя перехідного періоду” стосовно подолання відповідних викликах йдеться, що проблеми ефективних розслідувань можна вирішити тільки через застосування “комплексного та практичного підходу”, якій може передбачати та містити “законодавчі дії, реформування правоохоронної та судової систем, підвищення спроможності, а також передбачати тісну співпрацю з потерпілими та громадянським суспільством”. Водночас, “переслідування в судовому порядку на національному рівні повинно мати чіткі цілі, повинні розслідуватись всі типи злочинів з усіх сторін конфлікту, незалежно від підозрюваних злочинців”.

Впровадження напряму передбачає, що “діяльність у сфері кримінального судочинства також повинна забезпечувати дотримання принципів справедливого судового розгляду, належного процесу та доступу до правосуддя для потерпілих”. При цьому має відбуватися надійна комунікаційна та інформаційна стратегія для підтримки зв’язку з потерпілими та постраждалими громадами, а також для допомоги у відновленні довіри до національних судових органів. Може відбуватися й “створення гібридних національних-міжнародних трибуналів або тимчасове залучення міжнародних працівників, включаючи прокурорів та суддів, до національної системи правосуддя також може відігравати певну роль”.

Перелік скорочень:

АР Крим – Автономна республіка Крим

БДІПЛ ОБСЄ – Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі

БПЛА – Безпілотний літальний апарат

ВПОВнутрішньо переміщена особа

ГС ООН – Генеральний Секретар Організації Об’єднаних Націй

“ДНР” – “Донецька народна республіка”

ЄС – Європейський союз

ЗМІ – Засоби масової інформації

“ЛНР” – “Луганська народна республіка”

МГП – Міжнародне гуманітарне право

МКСМіжнародний кримінальний суд 

МС ООНМіжнародний суд ООН

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі

ООН – Організація Об’єднаних Націй

ОРДЛО – Окремі райони Донецької та Луганської областей

ПАРЄ – Парламентська асамблея Ради Європи

ПП – Перехідне правосуддя

ПР ООН – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй

РСЗВ – Реактивна система залпового вогню

США – Сполучені Штати Америки

ТКГ – Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України

ТОТ – Тимчасово окуповані території