Безпечна реінтеграція (secure reintegration)

Безпечна реінтеграція(secure reintegration)це підхід до врегулювання, побудови миру, покликаний забезпечити передумови для сталого миру в Україні та створити підґрунтя для проактивних об’єднаних зусиль представників органів влади України, бізнесу, громадянського суспільства, наукової спільноти спрямованих на врегулювання  військового конфлікту на сході України, з урахуванням конфліктного потенціалу в українському суспільстві та різних поглядів на процес реінтеграції тимчасово окупованих територій (ТОТ) та імплементацію Мінських угод.

Цей підхід поєднує політико-дипломатичні зусилля з деокупації, спеціальні політики стосовно громадян, які проживають на ТОТ, соціально-економічний, гуманітарний розвиток України в цілому, заходи із соціальної згуртованості. Відповідні напрями реалізуються на різних етапах конфліктного, постконфліктного врегулювання.

 Ідея безпечної реінтеграції базується на таких основних принципах:

  • людська безпека, що є основною цінністю, яка включає не тільки фізичну безпеку, але й дотримання прав людини, демократичну політичну участь, ефективне публічне управління, доступ до освіти та медичного обслуговування, забезпечення соціально-економічних можливостей для кожного громадянина України з метою реалізації власного потенціалу;
  • фокусування на інтеграції – не створюються нові загрози для територіальної цілісності та суверенітету, формується фізична та віртуальна інфраструктура для співпраці та соціальних інновацій у межах країни;
  • відповідність усіх рекомендацій, розроблених у рамках концепції безпечної реінтеграції, конституційному ладу України та принципам правовладдя.

 На основі цих принципів були визначені наступні цілі безпечної реінтеграції:

  • відновлення територіальної цілісності та повноцінного суверенітету на всій території України. Реінтеграція тимчасово окупованих територій призведе до підвищення рівня людської безпеки лише за умов, якщо здійснюватиметься з повагою до суверенітету України. В іншому випадку видимість завершення конфлікту по суті означатиме його перехід у нові, можливо небезпечніші форми та поширення на нові території;
  • закінчення збройного конфлікту з Росією – де-окупація всіх тимчасово окупованих територій. Підходи безпечної реінтеграції стосуються не тільки процесів врегулювання конфліктів та побудови миру на Сході України, але поширюється на всі тимчасово окуповані території. Принципи та підходи безпечної реінтеграції є актуальними для АР Крим та міста Севастополь.
  • забезпечення національної стійкості як спроможності держави і суспільства ефективно протидіяти загрозам  будь-якого  походження  і  характеру (включно з зовнішніми гібридними загрозами),  адаптуватись  до  змін  безпекового середовища,  підтримувати  стале  функціонування у випадках кризи.
Перелік скорочень:

АР Крим – Автономна республіка Крим

БДІПЛ ОБСЄ – Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі

БПЛА – Безпілотний літальний апарат

ВПОВнутрішньо переміщена особа

ГС ООН – Генеральний Секретар Організації Об’єднаних Націй

“ДНР” – “Донецька народна республіка”

ЄС – Європейський союз

ЗМІ – Засоби масової інформації

“ЛНР” – “Луганська народна республіка”

МГП – Міжнародне гуманітарне право

МКСМіжнародний кримінальний суд 

МС ООНМіжнародний суд ООН

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі

ООН – Організація Об’єднаних Націй

ОРДЛО – Окремі райони Донецької та Луганської областей

ПАРЄ – Парламентська асамблея Ради Європи

ПП – Перехідне правосуддя

ПР ООН – Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй

РСЗВ – Реактивна система залпового вогню

США – Сполучені Штати Америки

ТКГ – Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України

ТОТ – Тимчасово окуповані території