Читання 3 червня

Читання дня

Євангеліє

Коли минуло шість днів, Іісус взяв Петра, Якова та Іоанна, брата його, і вивів їх на високу гору одних, і преобразився перед ними: лице Його засяяло, як сонце, одежа ж Його стала білою, як світло.

І ось з’явилися їм Мойсей та Ілля, які розмовляли з Ним.

При цьому Петро сказав Іісусові: Господи! добре нам тут бути; коли хочеш, зробимо тут три намети: Тобі один, Мойсеєві один, і один Іллі.

Коли він ще говорив це, хмара світла осінила їх, і ось, голос з хмари говорить: Цей є Син Мій Улюблений, в Котрому Моє благовоління; Його слухайте.

І, почувши, учні впали ниць і дуже злякались.

Але Іісус підійшов, доторкнувся до них і сказав: встаньте і не бійтеся.

Звівши ж очі свої, вони нікого не побачили, крім одного Іісуса.

І коли вони сходили з гори, Іісус наказав їм: нікому не говоріть про це видіння, доки Син Людський не воскресне з мертвих.

І спитали Його учні Його: чому ж книжники говорять, що Іллі належить прийти раніше?

Іісус сказав їм у відповідь: так, Ілля має прийти раніше і все приготувати; але кажу вам, що Ілля вже прийшов і його не впізнали, а обійшлися з ним, як хотіли; так і Син Людський постраждає від них.

Тоді учні зрозуміли, що Він говорив їм про Іоанна Хрестителя.

Коли вони прийшли до народу, то підійшов до Нього чоловік і, ставши перед Ним на коліна, сказав: Господи! помилуй сина мого; він у час нового місяця біснується і тяжко страждає, бо часто кидається у вогонь і часто у воду; я приводив його до учнів Твоїх, та вони не змогли зцілити його.

Іісус же, відповідаючи, сказав: о, роде невірний і розбещений! доки буду з вами? доки терпітиму вас? приведіть його до Мене сюди.

І заборонив йому Іісус, і біс вийшов з нього; і отрок видужав у ту ж мить.

Тоді учні, підійшовши до Іісуса на самоті, сказали: чому ми не змогли вигнати його?

Іісус же сказав їм: через невір’я ваше; бо істинно кажу вам: якщо ви матимете віру з гірчичне зерно і скажете горі цій: «перейди звідси туди», і вона перейде; і не буде нічого неможливого для вас; цей же рід виганяється тільки молитвою і постом.

Під час перебування їх у Галілеї, Іісус сказав їм: Син Людський буде виданий в руки людські, і вб’ють Його, і на третій день воскресне. І вони дуже засмутилися.

Коли ж вони прийшли до Капернаума, то підійшли до Петра збирачі дідрахм* і сказали: чи не дасть Учитель ваш дідрахми?

Він говорить: так. І коли увійшов він у дім, то Іісус, випередивши його, сказав: як тобі здається, Симоне? царі земні з кого беруть мито або податки: зі своїх синів, чи з чужих?

Петро говорить Йому: з чужих. Іісус сказав йому: отож сини вільні; але, щоб нам не спокусити їх, піди до моря, закинь вудку, і першу спійману рибу візьми, відкрий їй рота і знайдеш статир**; візьми його і віддай їм за Мене і за себе.

 

Євангеліє від Матфея,
Глава  17

Апостол

Були і лжепророки серед людей, як і у вас будуть лжевчителі, які внесуть згубні єресі і, відрікаючись від Господа, Котрий відкупив їх, накличуть самі на себе скору погибель.

І багато наслідують їхню розпусту, і через них дорога істини буде в ганьбі.

І через користолюбство будуть ловити вас облесливими словами; суд їм давно готовий і загибель їхня не дрімає.

Бо якщо Бог не помилував ангелів, які согрішили, а, зв’язавши путами пекельної темряви, віддав зберігати їх на суд для покарання;

і якщо не пощадив першого світу, а у восьми душах зберіг родину Ноя, проповідника правди, коли навів потоп на світ нечестивих;

і якщо міста Содом та Гоморру, засудивши на знищення, спопелив, показавши приклад майбутнім нечестивцям,

а праведного Лота, втомленого життям серед людей шаленої розпусти, визволив

(бо цей праведник, живучи серед них, бачив і чув беззаконні діла їхні і тим щодня мучив свою праведну душу), –

то, звичайно, знає Господь, як визволяти благочестивих від спокуси, а беззаконників тримати на день суду, для покарання,

а найпаче тих, котрі йдуть услід за скверними похотями плоті, зневажають начальства, зухвалі, свавільні і не бояться злословити вищих,

тоді як і Ангели, перевершуючи їх міццю і силою, не промовляють на них перед Господом докірливого суду.

Вони, як безсловесні тварини, водимі природою, народжені  на уловлення та знищення, лихословлячи те, чого не розуміють, в розтлінні своєму знищаться,

вони одержать відплату за беззаконня, бо вони вважають насолодою повсякденну розкіш; сквернителі та соромітники, вони насолоджуються обманами своїми, бенкетуючи з вами;

очі у них сповнені блудодіяння і безперестанного гріха, вони зваблюють душі неутверджені; серце їхнє привчене до користолюбства; це – сини прокляття.

Залишивши прямий шлях, вони заблудилися, йдучи слідами Валаама, сина Восорового, який полюбив мзду неправедну,

але був викритий у своєму беззаконні: безсловесна ослиця, промовивши людським голосом, зупинила безумство пророка (Чиc. 22, 23–24).

Це безводні джерела, імла та хмари, що їх жене вітер: для них приготований морок вічної темряви.

Бо, висловлюючи надуте пустослів’я, вони ловлять у плотські похоті і розпусту тих, які ледве відстали від перебуваючих в омані.

Обіцяють їм волю, будучи самі рабами тління; бо хто ким переможений, той тому і раб.

Бо якщо, позбавившись скверн світу через пізнання Господа і Спасителя нашого Іісуса Христа, вони знов заплутуються в них і перемагаються ними, то останнє буває для них гірше за перше.

Краще б їм не пізнати дороги правди, ніж, пізнавши, повернутися назад від переданої їм святої заповіді.

Але з ними стається за правдивим прислів’ям: пес повертається до своєї блювотини, і: вимита свиня йде валятися в багно (Притч. 26,11).

 

Друге соборне послання святого апостола Петра,
Глава 2

Старий Заповіт

І Господь промовив до Мойсея, кажучи: Ось Я назвав по імені Веселеїла, сина Урії, сина Ора з племені Юди. Я наповнив його Божим Духом, мудрістю, розумом і хистом у кожному ділі, щоб задумувати і творити, працювати із золотом, сріблом, міддю, синьою тканиною, пурпуром, пряденим кармазином і тканим вісоном, і в різбі по каменю, і в столярних справах, – для виконання всіх робіт. Я призначив його і Еліява, сина Ахісамаха з племені Дана, і кожному мудрому серцем Я дав розуміння, тож вони зроблять усе, що Я тобі заповів: намет свідчення, ковчег завіту і кришку на ньому, і посуд намету, жертовники, стіл і весь посуд на ньому, чистий світильник і все його обладнання, умивальник і його підставку, шати для служіння Аарона та шати для його синів, щоби були Моїми священиками; і олію помазання, і складну кадильну суміш для святині. Як Я тобі заповів, хай усе так і зроблять. І сказав Господь Мойсеєві, промовляючи: Тож накажи ти Ізраїльським синам, говорячи: Глядіть, дотримуйтеся Моїх субот! Адже це – ознака між Мною і вами для ваших поколінь, щоб ви знали, що Я – Господь, Який вас освячує. Тож будете дотримуватися суботи, бо це – святе для вас. Хто її зневажатиме, нехай неодмінно помреaj. Кожний, хто в цей день виконуватиме роботу, та душа буде вигублена з-поміж його народу. Шість днів звершуйте працю, а сьомого дня – субота, святий відпочинок, – для Господа. Кожний, хто в сьомий день працюватиме, нехай помре! І сини Ізраїля будуть дотримуватися субот, щоб для своїх поколінь зробити їх вічним завітом між Мною та Ізраїльськими синами. Це – знак навіки, бо впродовж шести днів Господь створив небо і землю, а сьомого дня Він перервав працю і відпочив. І Господь дав Мойсеєві дві скрижалі свідчення – кам’яні таблиці, написані Божим перстом, коли перестав до нього промовляти на Синайській горі.

Вихід,
Глава 31

© Українське Біблійне Товариство, 2011, переклад Біблії