Читання 7 травня

Читання дня

Євангеліє

Це сказав Я вам, щоб ви не спокусилися.

Виженуть вас із синагог; прийде навіть час, коли всякий, хто вбиватиме вас, буде думати, що тим він служить Богові.       

Так будуть робити, бо не пізнали ні Отця, ні Мене.

Але Я сказав вам це для того, щоб ви, як прийде той час, згадали, що Я казав вам про те; не говорив вам цього спочатку, тому що був з вами.

А тепер іду до Того, Хто послав Мене , і ніхто з вас не питає Мене: куди йдеш?

Але від того, що Я сказав вам це, печаллю наповнилося серце ваше.

Але Я істину кажу вам: краще для вас, щоб Я пішов, бо, як Я не піду, Утішитель не прийде до вас; а як піду, то пошлю Його до вас,

і коли Він прийде, викриє світ про гріх і про правду, і про суд:

про гріх, що не вірують в Мене;

про правду, що Я йду до Отця Мого, і вже не побачите Мене;

а про суд, що князь світу цього осуджений.

Ще багато маю сказати вам, але ви тепер не можете вмістити.

Коли ж прийде Він, Дух істини, то наставить вас на всяку істину; бо не від Себе говоритиме, а буде говорити те, що почує, і майбутнє звістить вам.

Він прославить Мене, бо від Мого візьме і звістить вам.

Усе, що має Отець, Моє; тому Я сказав, що від Мого візьме і звістить вам.

Ще трохи, і ви не побачите Мене, і згодом знову побачите Мене, бо Я йду до Отця.

Тут деякі з учнів Його сказали один одному: що це Він говорить нам: ще трохи, і не побачите Мене, і згодом знову побачите Мене, і: Я йду до Отця?

Отож вони говорили: що це говорить Він: ще трохи? Не знаємо, що каже.

Іісус, зрозумівши, що хочуть спитати Його, сказав їм: чи про те питаєте ви один одного, що Я сказав: ще трохи, і не побачите Мене і згодом знову побачите Мене?

Істинно, істинно кажу вам: ви будете плакати і ридати, а світ зрадіє; ви печальні будете, але печаль ваша в радість буде.

Жінка, коли родить, терпить скорботу, бо прийшла година її; але коли народить дитя, вже не пам’ятає скорботи від радості, тому що народилася на світ людина.

Так і ви тепер маєте печаль; але Я знов побачу вас, і зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відбере від вас.

І в той день ви не спитаєте Мене ні про що. Істинно, істинно кажу вам: чого тільки попросите Отця в ім’я Моє, дасть вам.

Донині ви нічого не просили в ім’я Моє; просіть, і одержите, щоб радість ваша була повна.

Досі Я говорив вам притчами; але настає час, коли вже не буду говорити вам притчами, а просто сповіщу вам про Отця.

В той день будете просити в ім’я Моє, і не кажу вам, що Я благатиму Отця за вас:

бо Сам Отець любить вас, тому що ви полюбили Мене і увірували, що Я зійшов від Бога.

Я зійшов від Отця і прийшов у світ; і знову залишаю світ і йду до Отця.

Учні Його сказали Йому: ось, тепер Ти говориш прямо, і притчі не кажеш ніякої.

Тепер бачимо, що Ти все знаєш і не потребуєш, щоб хто запитував Тебе. Тому і віруємо, що Ти від Бога зійшов.

Іісус відповів їм: тепер віруєте?

Ось, настає час, і вже настав, коли ви розійдетесь кожний в свою сторону і Мене залишите одного, але Я не один, бо Отець зі Мною.

Це сказав Я вам, щоб ви мали в Мені мир. У світі будете мати скорботу, але мужайтесь: Я переміг світ.

 

Євангеліє від Іоанна,
Глава  16

Апостол

Пройшовши через Амфіполь і Аполлонію, вони прийшли до Фессалоніки, де була іудейська синагога.

Павел, за своїм звичаєм, пішов до них і три суботи говорив з ними з Писань,

відкриваючи та доводячи їм, що Христу належало постраждати і воскреснути з мертвих, і що Цей Христос є Іісус, Котрого я проповідую вам.

І деякі з них увірували і приєдналися до Павла та Сили, як з еллінів, що шанували Бога, дуже багато, а також чимало із знатних жінок.

Але іудеї, які не увірували, запалившись заздрістю і взявши з майдану деяких негідних людей, зібрались натовпом і підбурювали місто і, приступивши до дому Іасонового, намагалися вивести їх до народу.

Не знайшовши ж їх, потягли Іасона і деяких братів до міських начальників з криком, що ці всесвітні підбурювачі прийшли і сюди,

а Іасон прийняв їх; і всі вони діють проти повелінь кесаря, визнаючи іншого царем, Іісуса.

І стривожили народ та міських начальників, що слухали це.

Але ті, одержавши від Іасона та інших запевнення, відпустили їх.

Негайно вночі браття відправили Павла та Силу до Верії, прибувши куди, вони пішли до синагоги іудейської.

Ці ж були розсудливіші, ніж жителі Фессалоніки: вони прийняли слово з усією ревністю, щоденно розбираючи Писання, чи точно це так.

І багато з них увірувало, та з еллінських почесних жінок і чоловіків чимало.

Але коли фессалонікійські іудеї довідались, що і у Верії проповідане Павлом слово Боже, то прийшли і туди, бентежачи та підбурюючи народ.

Тоді браття зараз же відпустили Павла, який ішов немовби до моря; а Сила і Тимофій залишилися там.

Ті, що супроводжували Павла, провели його до Афін і, одержавши наказ щодо Сили й Тимофія, щоб вони швидше прийшли до нього, відправились.

Чекаючи їх в Афінах, Павел обурився духом, побачивши, що в місті повно ідолів.

Отож він розмірковував у синагозі з іудеями і тими, які шанують Бога, і кого він зустрічав щоденно на майдані.

Дехто з епікурійських філософів та стоїків почали сперечатися з ним; одні говорили: що хоче сказати цей марнослівець? а інші: здається, він проповідує про чужі божества, бо він благовіствував їм про Іісуса і воскресіння.

І, взявши його, привели в ареопаг і говорили: чи можемо ми знати, що це за нове вчення, що ти його проповідуєш?

Бо щось дивне ти вкладаєш у вуха наші. Тому хочемо знати, що це таке?

Усі ж афіняни та чужоземці, які жили серед них, ні в чому так охоче не проводили час, як у тому, щоб говорити або слухати про щось нове.

Павел, ставши посередині ареопагу, сказав: афіняни! з усього бачу я, що ви ніби особливо побожні.

Бо, проходячи і оглядаючи ваші святині, я знайшов і жертовник, на якому написано: «невідомому Богу». Саме Цього, Котрого ви, не знаючи, шануєте, я і проповідую вам.

Бог створив світ і все, що в ньому; Він, будучи Господом неба і землі, не в рукотворних храмах живе

і не потребує служіння людських рук, ніби маючи в чомусь потребу, Сам даючи усьому життя і дихання і все.

З однієї крові Він створив весь рід людський для життя по всій землі, наперед визначивши час і межі їх перебування,

щоб вони шукали Бога, чи не відчують Його і чи не знайдуть, хоч Він і недалеко від кожного з нас:

бо ми Ним живемо і рухаємось і існуємо, як і деякі з ваших віршувальників говорили: ми Його і рід.

Отож будучи родом Божим, ми не повинні думати, що Божество подібне до золота, або срібла, або каменя, що приймає образ через мистецтво та домисел людський.

Отже, залишаючи часи невідання, Бог нині повеліває всім людям усюди покаятися;

бо Він визначив день, в який праведно судитиме всесвіт, за посередництвом наперед визначеного Ним Мужа, подавши свідчення всім через воскресіння Його з мертвих.

Почувши про воскресіння мертвих, одні насміхались, а інші говорили: про це послухаємо тебе іншим часом.

І Павел вийшов з середовища їхнього.

Деякі мужі, приєднавшись до нього, увірували: між ними був Діонісій Ареопагіт і жінка, на ім’я Дамар, та інші з ними.

 

Діяння апостолів,
Глава 17

Старий Заповіт

А Мойсей пас овець свого тестя Йофора, мадіамського жерця. Якось він погнав овець у пустелю і прийшов до гори Хорив. Тут йому з’явився Господній ангел у полум’ї вогню з куща. Він бачить, що кущ охоплений полум’ям, та кущ не згоряє. Тож Мойсей сказав: Піду і гляну на це величне явище, – чому не згоряє кущ? Коли ж Господь побачив, що він підходить подивитися, то Господь звернувся до нього з куща, промовляючи: Мойсею, Мойсею! Він же відгукнувся: Що таке? Не наближайся сюди, – сказав Він, – зніми взуття зі своїх ніг, бо місце, на яке ти став, це – свята земля! І Він продовжував говорити до нього: Я – Бог твого батька, Бог Авраама, Бог Ісаака і Бог Якова! А Мойсей відвернув своє обличчя, оскільки не наважувався глянути на Бога. Та Господь сказав Мойсеєві: Я дійсно побачивc пригноблення Мого народу, який у Єгипті, й почув Я їхнє голосіння через утиски наглядачів, – адже Я знаю їхній біль. Тож Я зійшов визволити їх з рук єгиптян і вивести їх з тієї землі, а привести їх до доброї та просторої землі – в землю, що тече молоком і медом, до місця ханаанців, хетів, аморейців, ферезейців, евейців, ґерґесейців і євусейців. І ось тепер голосіння синів Ізраїля дійшло до Мене, і Я побачив гніт, яким єгиптяни гноблять їх. А тепер іди! Я посилаю тебе до фараона, єгипетського царя, – і ти виведеш Мій народ, синів Ізраїля, з Єгипетської землі. Та Мойсей промовив до Бога: Хто я такий, щоб іти до фараона, єгипетського царя, і вивести Ізраїльських синів з Єгипетської землі? А Бог сказав Мойсеєві, запевняючи: Я буду з тобою! І ось тобі ознака, що Я тебе посилаю: Коли ти виведеш Мій народ з Єгипту, тоді ви поклонитеся Богові на цій горі. Тоді Мойсей промовив до Бога: Ось, я піду до Ізраїльських синів і скажу їм: Бог ваших батьків послав мене до вас. А мене запитають: Яке Його ім’я? Що я їм скажу? І сказав Бог Мойсеєві: Я є Той, Хто Є. Так скажеш синам Ізраїля, – продовжив Він, – Той, Хто Є, – послав мене до вас! І ще сказав Бог Мойсеєві: Так скажеш Ізраїльським синам: Господь, Бог ваших батьків, Бог Авраама, Бог Ісаака і Бог Якова, послав мене до вас. Це є Моє вічне ім’я і пам’ять з роду в рід. Отже, піди збери раду старійшин із синів Ізраїля і скажи їм: Мені з’явився Господь, Бог ваших батьків, Бог Авраама, Бог Ісаака і Бог Якова та й сказав: Я уважно спостерігавd за вами, і за тим, що сталося з вами в Єгипті, і сказав: Я виведу вас із-під гніту єгиптян в землю ханаанців, хетів, евейців, аморейців, ферезейців, ґерґесейців і євусейців – в землю, що тече молоком і медом. І вони послухаються твого голосу; і ввійдеш ти й рада старійшин Ізраїля до фараона, єгипетського царя, і скажеш йому: Бог євреїв покликав нас. Тому ми підемо в триденну подорож, у пустелю, щоб принести жертву нашому Богові. Та Я знаю, що фараон, єгипетський цар, не дозволить вам піти, хіба що буде примушений сильною рукою. І простягну руку, й уражу єгиптян усіма Моїми чудесами, які вчиню між ними, – і після того Він відішле вас. А цьому народові Я дам милість у єгиптян, і коли будете виходити, то не вийдете з порожніми руками. Але кожна жінка попросить у своєї сусідки та співмешканки срібний і золотий посуд та одяг – ви обберете єгиптян та одягнете ваших синів і ваших дочок.

Вихід,
Глава 3

© Українське Біблійне Товариство, 2011, переклад Біблії