Читання 6 липня

Євангеліє

Пильнуйте, не творіть милостині вашої перед людьми з тим, щоб вони бачили вас: інакше не буде вам нагороди від Отця вашого Небесного.

Отже, коли твориш милостиню, не труби перед собою, як роблять лицеміри в синагогах і на вулицях, щоб прославляли їх люди. Істинно кажу вам: вони вже приймають нагороду свою.

У тебе ж, як твориш милостиню, хай ліва рука твоя не знає, що робить правиця твоя, щоб милостиня твоя була таємна; і Отець твій, Котрий бачить таємне, віддасть тобі явно.

І, коли молишся, не будь, як лицеміри, котрі люблять у синагогах і на розі вулиць, зупиняючись, молитися, щоб показатися перед людьми. Істинно кажу вам: вони вже отримують нагороду свою.

Ти ж, коли молишся, увійди в кімнату твою і, зачинивши двері твої, помолись Отцю твоєму, Котрий втайні, і Отець твій, Який бачить таємне, віддасть тобі явно.

А молячись, не говоріть зайвого, як язичники, бо вони думають, що в багатослів’ї своєму почуті будуть; не уподібнюйтесь їм, бо знає Отець ваш, чого ви потребуєте, раніше вашого прохання в Нього.

Моліться ж так: Отче наш, Ти, що є на небесах! хай святиться ім’я Твоє; хай прийде Царство Твоє; хай буде воля Твоя і на землі, як на небі;хліб наш насущний дай нам на цей день; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи* нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Бо Твоє є Царство і сила і слава повік. Амінь.

Бо якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний,

а коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших.

Також, коли постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони приймають на себе похмурі обличчя, щоб на людях показатися такими, що постяться. Істинно кажу вам: вони вже отримують нагороду свою.

А ти, коли постишся, помасти голову твою і вмий лице твоє, щоб явитися постником не перед людьми, а перед Отцем твоїм, Котрий втайні; і Отець твій, Який бачить таємне, віддасть тобі явно.

Не збирайте собі скарбів на землі, де міль та іржа точать і де злодії підкопують і крадуть,

а збирайте собі скарби на небі, де ні міль, ні іржа не точать і де злодії не підкопують і не крадуть, бо де скарб ваш, там буде й серце ваше.

Світильником для тіла є око. Отже, якщо око твоє буде чисте, то і все тіло твоє буде світле; коли ж око твоє буде лихе, то і все тіло твоє темне буде. Отже, якщо світло, що в тобі, темрява, то яка ж тоді темрява?

Ніхто не може служити двом господарям: бо або одного буде ненавидіти, а другого любити; або до одного виявлятиме старанність, а про другого не дбатиме. Не можете служити Богові й мамоні*.

Тому кажу вам: не піклуйтеся для душі вашої, що вам їсти чи пити, ні для тіла вашого, у що одягнутися. Чи душа не більша за їжу, а тіло за одежу?

Погляньте на птахів небесних: вони не сіють, не жнуть, не збирають в житниці; і Отець ваш Небесний годує їх. Чи ви ж не багато кращі за них?

Та і хто з вас, піклуючись, може додати собі зросту хоч на один лікоть?

І про одежу чого піклуєтесь? Подивіться на лілії польові, як вони ростуть: ні трудяться, ні прядуть; але кажу вам: що й Соломон у всій славі своїй не одягався так, як кожна з них; коли ж траву польову, що сьогодні є, а завтра буде вкинута в піч, Бог так одягає, то чи не багато краще вас, маловіри!

Отож не піклуйтеся і не кажіть: що нам їсти? чи що пити? або у що одягтися?

бо всього цього шукають язичники; бо Отець ваш Небесний знає, що ви маєте потребу в усьому цьому.

Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його, і все це додасться вам.

Отож не піклуйтеся про завтрашній день, бо завтрашній день сам піклуватиметься про своє. Досить для кожного дня своїх турбот.

 

Євангеліє від Матфея

Глава 6

Апостол

Що ж скажемо? чи залишатися нам у гріхові, щоб примножилась благодать? Зовсім ні.

Ми померли для гріха: як же нам жити в ньому?

Невже не знаєте, що всі ми, що хрестилися в Христа Іісуса, у смерть Його хрестилися?

Отож ми погреблися з Ним хрещенням у смерть, щоб, як Христос воскрес з мертвих славою Отця, так і нам ходити в оновленому житті.

Бо якщо ми з’єднані з Ним подобою смерті Його, то повинні бути з’єднані подобою воскресіння, знаючи те, що давній наш чоловік був розп’ятий з Ним, щоб знищене було тіло гріховне, щоб нам не бути вже рабами гріха; бо померлий звільнився від гріха.

Коли ж ми померли з Христом, то віруємо, що й жити будемо з Ним, знаючи, що Христос, воскреснувши з мертвих, вже не вмирає: смерть уже не має над Ним влади.

Бо, що Він помер, то помер один раз для гріха, а що живе, то живе для Бога.

Так і ви вважайте себе мертвими для гріха, живими ж для Бога у Христі Іісусі, Господі нашому.

Отож хай не панує гріх у смертному вашому тілі, щоб вам коритися йому в похотях його; і не віддавайте членів ваших гріхові в знаряддя неправди, але віддайте себе Богові, як таких, що ожили з мертвих, і члени ваші Богові в знаряддя праведності.

Гріх не повинен над вами панувати, бо ви не під законом, а під благодаттю.

Що ж? чи станемо грішити, тому що ми не під законом, а під благодаттю? Зовсім ні.

Невже ви не знаєте, що кому ви віддаєте себе в раби на послух, того ви і раби, кому підкоряєтесь: чи раби гріха на смерть, чи послуху на праведність?

Дяка Богові, що ви, будучи раніше рабами гріха, від серця стали слухняні тому образу вчення, якому віддали себе, та звільнившись від гріха, ви стали рабами праведності.

Кажу за людським міркуванням задля немочі плоті вашої. Як віддавали ви члени ваші в раби нечистоті і беззаконню для діл беззаконних, так нині представте члени ваші в раби праведності для діл святих.

Бо, коли ви були рабами гріха, тоді були вільні від праведності.

Який же плід ви мали тоді? Такі діла, яких тепер самі соромитесь, бо кінець їхній – смерть.

А нині, коли ви звільнилися від гріха і стали рабами Богові, плід ваш є святість, а кінець – життя вічне.

Бо відплата за гріх – смерть, а дар Божий – життя вічне у Христі Іісусі, Господі нашому.

 

Послання до римлян святого апостола Павла

Глава 6

Старий Заповіт

Тож послухайте, царі, і зрозумійте. Навчіться, судді кінців землі.

  Послухайте, ви, що володієте безліччю, і що гордитеся юрбами народів.

  Адже від Господа дано вам владу і силу – від Всевишнього, Який досліджуватиме ваші діла і дослідить ради.

 Бо будучи слугами Його царства, ви не судили правильно і не зберегли закон, і ви не пішли за Божою радою.

 Він страшно і швидко стане перед вами, бо суд страшним буває для тих, що є високо.

 Бо найменший допущений до милосердя, а сильні будуть сильно випробувані.

 Адже Владика не відвернеться через обличчя всіх і не пошанує велич, бо Він створив малого і великого, і подібно знає про все наперед,

 і перед сильними стоїть сильний допит.

 Отже, до вас, о, тирани, мої слова, щоб ви навчилися мудрості й не відпали.

  Бо хто з побожністю береже праведність, той буде праведним, і хто його навчиться, знайде відповідь.

  Тож забажайте моїх слів, пожадайте і напоумтеся.

  Мудрість ясна і не зів’яла, є і її легко видно в тих, що її люблять, і її знаходять ті, що її шукають;   вона випереджає тих, що бажають навчитися.

  Хто задля неї встає вранці, не трудитиметься, бо знайде, що вона сидить біля його дверей.

  Адже роздумувати про неї – досконалість розумності, і хто відчуває задля неї, швидко буде без клопоту.

  Бо вона обходить, шукаючи гідних її і на стежках радо їм показується, і зустрічає їх у всякому думанні.

  Бо дуже правдивий її початок – напоумлення бажання, а турбота напоумлення  – любов,   а любов – зберігання її законів, зберігання законів – певність нетління,  а нетління чинить, щоби були близько Бога.

  Тож бажання мудрості приводить до царства.

  Отже, тирани народів, якщо насолоджуєтеся на престолах і при скіпетрах, шануйте мудрість, щоб ви царювали навіки.

  Що є мудрість і як сталася, я сповіщу й не приховаю від вас таємниці, але досліджу від початку народження і покладу в наявність її пізнання, і не обмину правди.

  Не піду з ненавистю, що пожирає, бо вона не буде спільником мудрості.

 А безліч мудрих – спасіння світу, і мудрий цар – сила народу.

 Тож будьте напоумлені моїми словами, і нехай вам буде на користь.

 

Книга премудрості Соломона, глава 6.

© Українське Біблійне Товариство, 2011, переклад Біблії